Australia ewakuowała z Kabulu ponad 550 osób i zapowiada kolejne loty

Australia wykonała do soboty wieczorem cztery loty do Kabulu, ewakuując ponad 550 osób, w tym Australijczyków, posiadaczy wiz afgańskich, Nowozelandczyków, obywateli USA i Wielkiej Brytanii - powiedział w niedzielę premier Scott Morrison.

„Będziemy nadal obsługiwać te loty, współpracując z naszymi partnerami i sojusznikami” – powiedział Morrison w niedzielę programowi Australian Broadcasting Corp (ABC) Insiders.

„Podnosimy na duchu nie tylko Australijczyków i posiadaczy wiz afgańskich do Australii, ale także tych z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii”.

Od 18 sierpnia rząd australijski ewakuował z Kabulu ponad 550 osób, w tym Australijczyków i posiadaczy wiz afgańskich.

W ubiegłym tygodniu z Afganistanu przyleciało około 8 000 osób lotami zorganizowanymi przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i kraje Unii Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych Marise Payne poinformowała, że pierwszy lot, który przywiózł ewakuowanych z Kabulu do Australii, wylądował w Perth w piątek wieczorem. Powiedziała, że wysiłki zostały utrudnione przez przemoc talibów.

„Tysiące ludzi, jak widzieliście, tłoczą się wokół wejść na lotnisko” „Niestety była też przemoc. To niebezpieczne”. (PAP)

wr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus