Arrokoth - oficjalna nazwa obiektu, obok którego przeleciała sonda New Horizons

Amerykańska bezzałogowa sonda kosmiczna New Horizons podróżuje na krańcach Układu Słonecznego w tzw. pasie Kuipera. Dla ciała oznaczonego jako 2014 MU69, obok którego sonda przeleciała w styczniu 2019 r., wybrano oficjalną nazwę: Arrokoth.

Arrokoth to określenie z języka Indian z plemion Powatanów i Algonkinów oznaczające „niebo”. Taką nazwę postanowił zaproponować zespół misji New Horizons, w uzgodnieniu z przedstawicielami Powatanów. Nazwę zgłoszono do Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), którą ją oficjalnie zaakceptowała, co ogłoszono 11 listopada br.

Jak tłumaczą naukowcy z projektu New Horizons, nazwa Arrokoth odzwierciedla inspirację do spoglądania w niebo i rozmyślania o gwiazdach i światach daleko od nas. „To pragnienie uczenia się leży u podstaw misji New Horizons” - powiedział Alan Stern, kierownik naukowy projektu.

Obiekt 2014 MU69 został odkryty w 2014 roku przez Marca Buie przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, w ramach poszukiwania przyszłego celu dla sondy New Horizons.

Sonda New Horizons została wystrzelona z Ziemi w styczniu 2006 r. Przeleciała obok Jowisza, wykorzystując go do tzw. asysty grawitacyjnej (przyspieszenia swojego lotu), a potem w lipcu 2015 r. po raz pierwszy w historii przeleciała obok Plutona. NASA postanowiła, że misja się nie skończy i w styczniu 2019 r. sonda minęła inny obiekt z pasa Kuipera, oznaczony jako 2014 MU69. Naukowcy używali dla niego także nieoficjalnej nazwy Ultima Thule.

Nowo nazwany obiekt Arrokoth należy do tysięcy małych lodowych obiektów krążących w pasie Kuipera daleko poza orbitą Neptuna.(PAP)

cza/ agt/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus