Archeologia lotnicza - nowa wystawa w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W środę w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (Lubelskie) zostanie otwarta wystawa "Archeologia lotnicza. Archeologia lotnictwa". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną znaleziska szczątków m.in. samolotów bombowych Boeing B-17G i samolotu PZL P.11c.

Jak poinformowała we wtorek kustosz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Malwina Markiewicz, wernisaż wystawy "Archeologia lotnicza. Archeologia lotnictwa" rozpocznie się w środę o godzinie 12 w hangarze techniki lotniczej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, przy ulicy Lotników Polskich 1. - przewidziano m.in. wystąpienie prof. dr. hab. Zbigniewa Kobylińskiego pt. "Archeologia lotnicza w Polsce" i oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Wernisaż towarzyszy rozpoczynającemu się w środę w Dęblinie piątemu Seminarium Muzealnictwa Wojskowego "Przyszłość Przeszłości".

"Wystawa jest jednym z elementów projektu badawczego realizowanego przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie +Archeo Flyers+ od 2020 roku, którego celem jest wykonanie tematycznego rejestru dziedzictwa techniki lotniczej, w tym znalezisk wraków statków powietrznych podczas zrealizowanych prac eksploracyjnych i badań terenowych" - przekazała Markiewicz.

Jak dodała, archeologia lotnicza polega na obserwacji i dokumentacji powierzchni ziemi z powietrza, z rozmaitych statków powietrznych i aparatów latających, w celu wykrycia pozostałości dawnych kultur i wymarłych cywilizacji. Pozostałości te mogą być zidentyfikowane dzięki odmienności szaty roślinnej, zabarwienia, wilgotności i temperatury gleby lub zróżnicowaniu morfologii terenu.

Wystawa prezentuje zarys teorii, metodyki i historię oraz osiągnięcia polskiej archeologii lotniczej w okresie międzywojennym i powojennym, a także najnowsze zastosowania lotniczego skanowania laserowego w archeologii.

W części ekspozycji związanej z historią archeologii lotniczej zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – m.in. naczynia, biżuteria, narzędzia, fragmenty uzbrojenia.

Na ekspozycji znajdą się artefakty związane z archeologią lotnictwa, przykłady znalezisk szczątków samolotów z kolekcji muzealnych wraz z opisem podejmowanych działań ratowniczych m.in.: szczątki trzech "latających fortec" - samolotów bombowych Boeing B-17G z miejscowości Brzeźce k. Dęblina, z Jeziora Stolsko k. Szczecina oraz z toru wodnego Świnoujście - Szczecin, samolotu Ił-2 z Szypliszk k. Suwałk wydobytego podczas budowy drogi S61 Via Baltica w 2020 r., samolotu PZL P.11c pilotowanego przez ppor pil. Wacława Króla odnalezione w 2012 r w Puszczy Niepołomickiej, samolotu PZL P.11c pilotowanego przez pil. Mirosława Fericia oraz PZL-23 Karaś spod Sulejowa - Nowinek, silnik DB-605 z samolotu Messerschmitt odnalezionego w 2012 roku w Zabierzowie Bocheńskim.

Na wystawie wykorzystano materiały fotograficzne oraz obiekty ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Fundacji "Res Publica Multiethnica”, zbiory z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, Izby Historycznej w Zambrowie. Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć lotniczych są archeolodzy lotniczy Zbigniew Kobyliński, Włodzimierz Rączkowski, Wiesław Stępień, Dariusz Wach, Jakub Woreta i Piotr Wroniecki.

Drona oraz modele grodzisk użyczył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wystawa jest przygotowana w dwóch wersjach językowych - polskiej oraz angielskiej i będzie prezentowana do 31 maja 2022 roku. Do wystawy będzie wydany katalog pod redakcją prof. Zbigniewa Kobylińskiego "Archeologia lotnicza / Archeologia lotnictwa w Polsce". Organizatorami wystawy są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ pat/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus