Przejdź do treści
Źródło artykułu

Amerykańska sonda kosmiczna wykonała manewr pobrania próbek z powierzchni planetoidy

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, iż jej bezzałogowa sonda OSIRIX-REx zdołała wysunąć robotyczne ramię, które dotknęło powierzchni planetoidy Bennu, aby pobrać próbki pyłu i skał. Operacja zakończyła się sukcesem.

We wtorek 20 października o godzinie 19.30 polskiego czasu sonda OSIRIS-REx uruchomiła swoje silniki, aby zejść z orbity wokół Bennu, rozwinąć długi na 3,35 metra robotyczny wysięgnik i przelecieć nad Bennu, powoli obniżając dystans z wysokości 805 metrów. Po 4 godzinach zniżania, na wysokości około 125 metrów nad powierzchnią, sonda wykonała manewr pozwalający precyzyjnie trafić do miejsca pobrania próbek. 10 minut później ponownie uruchomiła silnik, aby spowolnić opadanie i zgrać swój ruch z tempem rotacji planetoidy w momencie dotknięcia jej powierzchni.

Następnie sonda kontynuowała lot, mijając skałę o wielkości dwupiętrowego budynku, aż do momentu dotknięcia powierzchni w kraterze na północnej półkuli Bennu. Miejsce to jest jednym z niewielu czystych obszarów na usianej głazami powierzchni tej planetoidy. Cała operacja przebiegła automatycznie, w sposób zaprogramowany wcześniej.

NASA wskazała, iż wszystkie dane telemetryczne potwierdzają, że operacja przebiegła zgodnie z planem. Teraz zespół naukowy misji oceni, jak dużo materiału udało się pobrać (powinno to zająć około tygodnia).

Celem misji było pobranie 60 gramów materiału z powierzchni planetoidy. Jeśli ilość jest odpowiednia, to w marcu 2021 roku sonda rozpocznie podróż powrotną na Ziemię. W przeciwnym wypadku możliwe jest kolejne bliskie spotkanie z planetoidą 12 stycznia 2021 roku, aby ponowić manewr pobrania próbek.

Planetoida (101955) Bennu znajduje się obecnie 321 milionów kilometrów od Ziemi. Jest dobrze zachowana, przez co daje naukowcom wgląd w początki formowania się Układu Słonecznego – być może uformowała się w ciągu pierwszych 10 milionów lat historii naszego systemu planetarnego. Możliwe, że jest fragmentem większego ciała, które miało rozmiary 100 km. Bennu odkryto w 1999 roku w ramach programu obserwacyjnego LINEAR. Jednego obiegu dookoła Słońca asteroida dokonuje w ciągu 1 roku i 71 dni, a jej średnica wynosi 490 metrów.

Rozwinięcie nazwy misji OSIRIS-Rex to Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer. Sonda została wystrzelona z przylądka Canaveral na Florydzie 8 września 2016 r. W pobliże planetoidy Bennu dotarła 3 grudnia 2018 r. Ma powrócić na Ziemię

24 września 2023 r. i na spadochronie zrzucić pobrane próbki, które naukowcy mają nadzieję zbadać laboratorium. (PAP)

cza/ zan/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony