Przejdź do treści
Turniej 'Fly to Rescue' (fot. Droniada)
Źródło artykułu

Organizatorzy Droniady zapraszają do turnieju m.in. pilotów dronów służb mundurowych

Organizatorzy tegorocznej Droniady, corocznego konkursu technologii dronowych, zapraszają pilotów dronów służb mundurowych, a także organizacji poszukiwawczo-ratowniczych i zespołów akademickich do Turnieju „Fly to Rescue”. Będzie to wydarzenie specjalne 11. Droniady.

Droniada GZM odbędzie się w tym roku w Chorzowie (Śląskie) od 3 do 9 czerwca. 11. edycja wydarzenia, w którym uczestniczą pasjonaci bezzałogowych statków powietrznych głównie z uczelni, po raz drugi rozgrywana będzie w Parku Śląskim. Jej głównym partnerem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Jak przekazał pomysłodawca i główny organizator Droniady Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, Droniadę GZM po raz kolejny objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

„Wspólnie organizujemy Turniej +Fly to Rescue+” – zapowiedział Kosieliński.

Jak wyjaśnił, turniej jest sprawdzianem kompetencji pilotów dronów służb mundurowych (wojsko, policja, straż graniczna, straż pożarna), organizacji poszukiwawczo-ratowniczych i zespołów akademickich. Bazuje na metodyce szkolenia dronowego opracowanego w amerykańskim Narodowym Instytucie Standaryzacji i Technologii (nist.gov).

„Na Polach Marsowych przed Stadionem Śląskim rozstawimy dwa równoległe tory po 30 m długości i 10 m szerokości, każdy z dwudziestoma pięcioma wiadrami ustawionymi na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Tory są od siebie oddalone o 10 m, zaś miejsce startu znajduje się w odległości 5 m od pierwszego stojaka z wiadrami” – zobrazował Kosieliński.

„Kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji. +Fly to Rescue+ realizowane jest w formie pucharowej. Zwycięzca wielkiego finału wygra Puchar Szefa BBN oraz nagrodę rzeczową w postaci przenośnej stacji zasilania EcoFlow RIVER 2 Pro” – dodał koordynator Droniady.

Turniej „Fly to Rescue” w takiej formule będzie jednym z zadań całej Droniady – organizowanej w formie multidyscyplinarnych zawodów sportowych, których uczestnicy będą mieli do wyboru trzy konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym).

Zespoły startujące w konkurencjach cyfrowych obowiązkowo przystąpią do konkurencji „Demo systemu” (sprawdzian przygotowań do zawodów pod kątem technicznym, organizacyjnym oraz formalnym), natomiast zawodnicy konkurencji analogowej przejdą sprawdzian podstawowych umiejętności obsługi BSP (bezzałogowego statku powietrznego).

Konkurencja „Kopalnie marsjańskie” będzie polegała na automatycznym rozpoznaniu na podstawie koloru, które próbki (piłki tenisowe) można zebrać do lądowników marsjańskich (niebieskie beczki), a następnie zebraniu próbek i dostarczeniu ich do lądowników we właściwej kolejności.

W konkurencji „Inspekcja” chodzi o automatyczne wykrycie za pomocą sztucznej inteligencji zmian na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (IK). Nadrzędnym celem będzie raportowanie o zmianach w infrastrukturze, jak przewrócony słup, zerwana linia energetyczna czy usterka/rdza/graffiti na rurociągu. Drony muszą też wypatrzyć pożar i wtargnięcie na teren IK nieuprawnionej osoby.

Turniej „Fly to Rescue” ma polegać na locie manualnym po torze w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach, identyfikacji obrazów oraz poprawnym ich sfotografowaniu. Rozgrywka będzie realizowana w formie pucharowej: kto wygra, przechodzi do kolejnej rundy.

Konkurencja „Sztafeta” zakłada skażenie terenu na terenie obiektu IK. Strażacy oczekują oznaczenia światłem buforu między strefą skażoną a strefą bezpieczną. Bufor utworzą drony, zrzucając po cztery świecące bikony co 10 metrów, z których powstaną równoległe linie świetlne o długości 40 metrów. Aby tego dokonać, trzeba będzie przeprowadzić lot na trasie 16 km (dwie pętle po 8 km).

Uczestnicy będą walczyli o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, a także nagrody pieniężne. W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa.

Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa. Wydarzeniu ma towarzyszyć konferencja "Droniada Tech" o transporcie autonomicznym oraz wystawa "Droniada Expo”.

Konferencję Droniada Tech na Stadionie Śląskim poprzedzi m.in. 16 kwietnia seminarium online „Drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, w ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym”.

To ostatnie z cyklu webinariów, organizowanych w formule foresight (wskazanie przyszłych potrzeb, szans i zagrożeń dla branży - PAP) przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundację Instytut Mikromakro w ramach Droniada Future Forum. Jeszcze jedna konferencja planowana jest na 24 maja w Ł-ILOT.

Kilka poprzednich edycji Droniady odbywało się przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na przełomie czerwca i lipca w Katowicach. Trzy lata temu konkurs odbył się w podobnym terminie w Poznaniu. Dwa lata temu Droniada wróciła na katowickie lotnisko Muchowiec - została rozegrana podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. W ub. roku większość wydarzeń imprezy odbywała się na terenie Parku Śląskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony