Sześciu kapitanów podczas lotu w kokpicie B748 Air China

Sześciu kapitanów w kokpicie Air China, fot. onemileatatime

W Internecie pojawił się film przedstawiający pilotów Air China odbierających w 2014 r. prawdopodobnie pierwszego dla tej linii B747 w wersji 800 i wykonujących nim lot z przyzakładowego lotniska Boeinga Paine Field (obszar metropolitalny Seattle) bezpośrednio do Pekinu.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby na filmie nie było widać w kokpicie sześciu kapitanów (co można rozpoznać po liczbie pasków na pagonach), z których dwóch stoi tam nawet podczas startu.

Dodatkowo dwóch pilotów zasiadających na miejscach jumpseat nie ma zapiętych pasów, a jeden z nich komunikuje się z kontrolą ruchu lotniczego, co jest to o tyle niezwykłe, że nie ma on dobrego widoku na wszystkie wyświetlacze. Taką komunikację zwykle prowadzi FO, lub kapitan, jeśli FO jest pilotem lecącym.

Trzeba przyznać, że nie był to lot komercyjny, więc być może zasady jego wykonywania były złagodzone, choć generalnie nadal piloci wykonywali lot zgodnie z przepisami FAA w przestrzeni powietrznej USA. Po rozpowszechnieniu filmu w mediach lotniczych całego świata został on szybko skasowany z serwisu Youtube, jednak jedno zdjęcie nadal jest dostępne:


 

Źródło: onemileatatime.boardingarea.com
comments powered by Disqus