Przejdź do treści
Bramki ABC - odprawa dzieci (fot. Straż Graniczna)
Źródło artykułu

Od środy z bramek ABC na lotniskach będą mogły korzystać dzieci powyżej 12. roku życia

Od środy, 15 lutego zostaną wprowadzone ułatwienia przy wjeździe do Polski. Z bramek automatycznej kontroli granicznej na lotniskach będą mogły korzystać dzieci powyżej 12. roku życia, mające co najmniej 140 cm wzrostu i posiadające biometryczne dokumenty podróży - poinformowała rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska.

"Bramki automatycznej odprawy granicznej (ang. Automated Border Control - ABC) to nowoczesne biometryczne bramki, które wykorzystywane są do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen, co znacząco skraca czas odprawy i przepustowość lotniczych przejść granicznych. To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika" – przekazała rzeczniczka SG.

Tego typu bramki ABC są na sześciu lotniskach: Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie i Wrocław-Strachowice.

"Obecnie w lotniczych przejściach granicznych są łącznie 72 bramki, z czego 43 na przylot do Polski. Od czerwca 2019 roku do końca 2022 roku z bramek ABC skorzystało 4,7 mln podróżnych" – podała porucznik.

Rzeczniczka SG wskazała, że poprzez bramki ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży.

"Z bramek od środy, 15 lutego mogą korzystać dzieci, które ukończyły 12 lat, mają co najmniej 140 cm wzrostu, mają biometryczne dokumenty podróży. Nowe przepisy – możliwość odprawy w bramkach również dzieci, to krok do przygotowania się już pod kątem sezonu wakacyjnego i wyjście naprzeciw ciągle rosnącej liczbie podróżnych w ruchu lotniczym" – wyjaśniła. Dodała przy tym, że ułatwienie to zostanie wprowadzone przy wjeździe do Polski.

"Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych, podróżny musi wejść do środka. Następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem" – tłumaczyła.

Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna.

"Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na II linię kontroli" – powiedziała.

"Procedura trwa kilkanaście sekund, co przy kumulacji lotów pozwala znacząco skrócić zarówno czas oczekiwania na kontrolę, jak i samej kontroli. Wdrożenie automatycznej odprawy zwiększa przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skraca czas samej odprawy" – podkreśliła rzeczniczka SG.

"Bramki ABC są ogromnym udogodnieniem na lotnisku, pozwalają zaoszczędzić czas. Odprawa w nich trwa tylko kilkanaście sekund. Obniżenie granicy wieku dla pasażerów przylatujących to świetna wiadomość. Z tego wygodnego rozwiązania będą mogli skorzystać już podróżni wracający z ferii zimowych" – podkreśliła z kolei rzecznik prasowa Lotniska Chopina Anna Dermont.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony