Przejdź do treści
Źródło artykułu

Niemcy: Polska na berlińskich targach lotniczych i kosmicznych ILA

Setki wystawców z branży lotniczej i kosmicznej z 30 krajów prezentuje produkty na rozpoczynających się w środę targach lotniczych ILA w Berlinie. Polska jest ważnym graczem na berlińskich targach – podkreśliła rzeczniczka ambasady RP w Niemczech Magdalena Szuber-Zasacka.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA, odpowiedzialna m.in. za międzynarodową współpracę w dziedzinie kosmosu, zorganizowała polskie stoisko na międzynarodowych targach lotnictwa ILA (Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung) w Berlinie, 5-9 czerwca – poinformowała PAP rzeczniczka.

Stoisko, realizowane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jest otwartą przestrzenią spotkań i promocji polskich małych i średnich przedsiębiorstw z branż lotniczej i kosmicznej.

Na stoisku narodowym "Poland. Business Forward Aerospace&Aviation" obecna jest m.in. "Dolina Lotnicza" – zlokalizowana w południowo-wschodniej Polsce, znana z rozwiniętego przemysłu lotniczego i ośrodków szkolenia pilotów. W Rzeszowie mieści się jeden z dwóch oddziałów terenowych Polskiej Agencji Kosmicznej.

"Nasza obecność w Berlinie, w postaci m.in. polskiego stoiska narodowego ma na celu bezpośrednie wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży lotniczo-kosmicznej z Polski, w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy oraz ekspansji na rynki zagraniczne. Jest to szczególnie ważne właśnie dla tej grupy przedsiębiorców, gdyż własne stoisko na wydarzeniu klasy ILA Berlin jest dla tych firm wciąż nieosiągalne. Przedsiębiorcy mają możliwość uczestniczenia w targach jako współgospodarze stoiska narodowego, mogą m.in. prezentować swoją ofertę, zapraszać potencjalnych kontrahentów na spotkania na polskie stoisko sektora lotniczo-kosmicznego" – podkreślił dyrektor oddziału terenowego POLSA w Rzeszowie Michał Pilecki, cytowany w informacji prasowej.

Na berlińskie targi przyjechali przedstawiciele firm sektora kosmicznego i lotniczego: Curtiss - Wright Surface Technologies, Dronehub Group, EC ENGINEERING, Enformatic Systems, Ultratech, WOLFTEN.

Na stoisku narodowym można się spotkać także z przedstawicielami "Doliny Lotniczej" i miasta Rzeszów, które "wraz z lotniskiem w Jasionce stało się w ostatnich latach kluczowym, strategicznym węzłem logistycznym dla zachodnich sojuszników" – podkreśliła Szuber-Zasacka.

W ostatnich kilkunastu latach najwięksi światowi producenci silników lotniczych otworzyli w Polsce zakłady produkujące silniki lub komponenty, wiele firm lokuje tu również centra badawczo-rozwojowe. Podkarpacie to jeden z trzech kluczowych w Europie ośrodków przemysłu lotniczego i kosmicznego; ma ponad 80-letnią tradycję przemysłu lotniczego, silne środowiska naukowe i inżynierskie. Podkarpacka "Dolina Lotnicza" liczy 180 członków, skupia 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego – informuje ambasada RP.

Kierunek rozwoju wyznacza obecnie przemysł technologii kosmicznych i technik satelitarnych, dla którego podkarpackie firmy już dostarczają komponenty. Od 2021 r. działa Podkarpacki Klaster Technologii Kosmicznych, który tworzy ok. 30 podmiotów. Jednym z pierwszych celów jest zaprojektowanie i wyniesienie do 2026 r. pierwszej polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych.

Jak pisze w środę portal rbb24, 600 wystawców z branży lotniczej i kosmicznej z 30 krajów prezentuje swoje produkty na targach lotniczych ILA na lotnisku BER.

"Największym wystawcą jest Bundeswehra" – podano.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony