Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicza "Moc Muzeów" na Skoczni

"Niebo bez granic" zaprasza serdecznie wszystkich miłośników lotnictwa, architektury na wyjątkowe wydarzenie – Lotniczą "Moc Muzeów" na dawnej skoczni narciarskiej na Mokotowie, ul. Czerniowiecka 3. 18 maja 2019 r. będzie to jedyny w swoim rodzaju wieczór łączący pasjonatów, lotników i miłośników Warszawy. Być może już ostatni na skoczni dlatego w sercu przedwojennego osiedla lotników na ul. Samolotowej, na jedynym w swoim rodzaju obiekcie lotniczym spędzimy go w doborowym towarzystwie najwyższej klasy pilotów myśliwskich.

Ramą dla naszego lotniczego wydarzenia będzie 100-letnia historia legendarnej "Eskadry Kościuszkowskiej". Spotkanie zaczniemy od przedstawienia projektu memoriału patrona pobliskiej ulicy i projektu "Niebo bez granic" upamiętniającego mjr. pil. Ludwika "Lulasa" Idzikowskiego – bohaterskiego pilota polsko-amerykańskiej 7 Eskadry Myśliwskiej w "Bitwie o Lwów". 13 lipca mija 90. rocznica dramatycznego i pionierskiego lotu "Lulasa" za Atlantyk do USA na samolocie "Marszałek Piłsudski". Po raz pierwszy od wojny nie minie ona przemilczana – opowiada Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".

Wielką atrakcją "Lotniczej Mocy Muzeów" i nobilitacją dla "Nieba" będzie spotkanie z niekwestionowanym autorytetem lotniczych pokoleń i pierwszym dowódcą lotnictwa wojskowego wolnej Polski – generałem, profesorem i pilotem Jerzym Gotowałą. O ponadczasowym pięknie lotnictwa polskiego widzianego zza sterów samolotu bojowego MiG-29 usłyszymy od spadkobierców tradycji "Kościuszkowców" i byłych pilotów 1 Pułku i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim: mjr pil. Waldemara Łubowskiego i kpt. pil. Witolda Sokoła.

Swoją obecnością zaszczycą nas również najwyższej klasy specjaliści. którzy odkryją lotnictwo z różnych, skrajnych perspektyw. Profesor Edward Malak opowie nam o dziedzictwie historii i architektury II RP a ppłk. pil. Jerzy Gruszczyński – redaktor naczelny czasopisma "Lotnictwo", o technicznych i strategicznych wyzwaniach stojących przed lotnictwem polskim w najbliższych latach – dodaje Filip Idzikowski.

Spotkanie na Skoczni uświetni też bardzo ciekawe zestawienie dwóch wyjątkowych wystaw od zaprzyjaźnionego z "Niebem" Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Pierwsza to „Lotnicy Biało – Czerwonej i Gwieździstego Sztandaru" i przedstawia ona 100-letnią historię polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej. Druga opisuje 30-to letnią już służbę myśliwca MiG-29 w polskim lotnictwie wojskowym. Zobaczymy również umundurowania lotnicze i przekrój "kościuszkowskich" pamiątek z kolekcji Łukasza Jaczuna i Mirka Czaplickiego.

Honorowe miejsce na Skoczni zajmuje wystawa z okazji 90-lecia Polskich Linii Lotniczych LOT.

Sobotnie wydarzenie ma za zadanie zjednoczyć nas wokół tematu lotnictwa, tchnąć po wielu latach lotniczego ducha w jedyny w swoim rodzaju lotniczy obiekt w Warszawie. Najważniejsze jest jednak to aby przekazać władzom dzielnicy, miasta i państwa bardzo ważny komunikat. Potrzebne są pilnie nowe interaktywne formy edukacji młodzieży od podstaw zaszczepiające w młodzieży pasje. Poprzez tworzenie międzypokoleniowej wymiany zapobiegniemy wykluczeniom seniorów oraz ucieczce coraz młodszych ludzi w sztuczne emocje - narkotyki i internet. Konieczne jest jednak zapewnienie przestrzeni do bezpośredniego kontaktu z charyzmatycznymi autorytetami i mistrzami, których spotkacie oczywiście w sobotni wieczór na Nocy Muzeów na zapomnianej od lat skoczni na Mokotowie – tłumaczy Filip Idzikowski.

Program Lotniczej "Mocy Muzeów" na Skoczni:

I. Spotkanie z pilotami zamolotów myśliwskich (godz. 16:00-18:00)

Gość specjalny:
• gen. broni pil. prof. dr. hab Jerzy Gotowała – pierwszy dowódca lotnictwa wojskowego wolnej Polski, pilot MiG-15, 21, 23, 29 i wielu innych.

Byli piloci samolotów myśliwskich:
• kpt. pil. Witold Sokół, pilot MiG-29 – wykładowca Akademii Lotniczej w Dęblinie, słynny komentator pokazów lotniczych,
• mjr. pil. Waldemar Łubowski MiG-29 – pilot słynnego zespołu pilotażowego MiG-29,
• ppłk. pil red. Jerzy Gruszczyński Su-20 – redaktor naczelny magazynu Lotnictwo. General Aviation.

Uwaga: Ilość miejsc ograniczona do 70 osób!

II. Wystawy  (godz. 18:00-00:00)

100-lecie „Eskadry Kościuszkowskiej".
• „Lotnicy Biało – Czerwonej i Gwieździstego Sztandaru", wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

90-lecie tragedii transatlantyckiej mjr pil. Ludwika Idzikowskiego.
• "Niebo bez granic" – projekt lotniczego domu kultury na Skoczni,
• projekt upamiętnienia zapomnianego bohatera Eskadry Kościuszkowskiej w Bitwie o Lwów, pionierskich lotów do Ameryki i patrona pobliskiej ulicy.

90-lecie PLL LOT
• wystawa legendarnych plakatów lotniczych Polskich Linii Lotniczych LOT.

80-lecie lotnictwa polskiego w obronie Warszawy.
• PZL P11C i PZL Karaś – prezentacja wielkoformatowych modeli legend kampanii wrześniowej i rozmowa z modelarzem Piotrem Gorgdonem z Klubu Miłośników Modelarstwa Redukcyjnego "Pancelot" PKiN.

30-lecie MiGa-29 w Polsce
•"MiG-29 w Polsce" – wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.
• Wystawa kolekcji naszywek lotniczych 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
• Prezentacja kompletnego ubioru pilota MiG 29.
Łukasz Jaczun i Mirosław Różański.

20-lecie Polski w NATO
• symboliczne modele redukcyjne MiG-29 Fullcrum i F-35 Lightning.

Zapraszamy 18 maja 2019 r. na Lotniczą "Moc Muzeów" na Skoczni, Warszawa Mokotów ul. Czerniowiecka 3 (obok Ikara i Idzikowskiego, 5 min od Metro Wilanowska, 2 min od Puławskiej przystanek Idzikowskiego).

Projekt czeka na sponsorów i mecenasa. Wspierajmy Polskę sami!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony