Przejdź do treści
Lotnicza "Moc Muzeów" na Skoczni (fot. Niebo bez granic)
Źródło artykułu

Lotnicza "Moc Muzeów" na Skoczni

"Niebo bez granic" zaprasza serdecznie wszystkich miłośników lotnictwa, architektury na wyjątkowe wydarzenie – Lotniczą "Moc Muzeów" na dawnej skoczni narciarskiej na Mokotowie, ul. Czerniowiecka 3. 18 maja 2019 r. będzie to jedyny w swoim rodzaju wieczór łączący pasjonatów, lotników i miłośników Warszawy. Być może już ostatni na skoczni dlatego w sercu przedwojennego osiedla lotników na ul. Samolotowej, na jedynym w swoim rodzaju obiekcie lotniczym spędzimy go w doborowym towarzystwie najwyższej klasy pilotów myśliwskich.

Ramą dla naszego lotniczego wydarzenia będzie 100-letnia historia legendarnej "Eskadry Kościuszkowskiej". Spotkanie zaczniemy od przedstawienia projektu memoriału patrona pobliskiej ulicy i projektu "Niebo bez granic" upamiętniającego mjr. pil. Ludwika "Lulasa" Idzikowskiego – bohaterskiego pilota polsko-amerykańskiej 7 Eskadry Myśliwskiej w "Bitwie o Lwów". 13 lipca mija 90. rocznica dramatycznego i pionierskiego lotu "Lulasa" za Atlantyk do USA na samolocie "Marszałek Piłsudski". Po raz pierwszy od wojny nie minie ona przemilczana – opowiada Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".

Wielką atrakcją "Lotniczej Mocy Muzeów" i nobilitacją dla "Nieba" będzie spotkanie z niekwestionowanym autorytetem lotniczych pokoleń i pierwszym dowódcą lotnictwa wojskowego wolnej Polski – generałem, profesorem i pilotem Jerzym Gotowałą. O ponadczasowym pięknie lotnictwa polskiego widzianego zza sterów samolotu bojowego MiG-29 usłyszymy od spadkobierców tradycji "Kościuszkowców" i byłych pilotów 1 Pułku i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim: mjr pil. Waldemara Łubowskiego i kpt. pil. Witolda Sokoła.

Swoją obecnością zaszczycą nas również najwyższej klasy specjaliści. którzy odkryją lotnictwo z różnych, skrajnych perspektyw. Profesor Edward Malak opowie nam o dziedzictwie historii i architektury II RP a ppłk. pil. Jerzy Gruszczyński – redaktor naczelny czasopisma "Lotnictwo", o technicznych i strategicznych wyzwaniach stojących przed lotnictwem polskim w najbliższych latach – dodaje Filip Idzikowski.

Spotkanie na Skoczni uświetni też bardzo ciekawe zestawienie dwóch wyjątkowych wystaw od zaprzyjaźnionego z "Niebem" Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Pierwsza to „Lotnicy Biało – Czerwonej i Gwieździstego Sztandaru" i przedstawia ona 100-letnią historię polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej. Druga opisuje 30-to letnią już służbę myśliwca MiG-29 w polskim lotnictwie wojskowym. Zobaczymy również umundurowania lotnicze i przekrój "kościuszkowskich" pamiątek z kolekcji Łukasza Jaczuna i Mirka Czaplickiego.

Honorowe miejsce na Skoczni zajmuje wystawa z okazji 90-lecia Polskich Linii Lotniczych LOT.

Sobotnie wydarzenie ma za zadanie zjednoczyć nas wokół tematu lotnictwa, tchnąć po wielu latach lotniczego ducha w jedyny w swoim rodzaju lotniczy obiekt w Warszawie. Najważniejsze jest jednak to aby przekazać władzom dzielnicy, miasta i państwa bardzo ważny komunikat. Potrzebne są pilnie nowe interaktywne formy edukacji młodzieży od podstaw zaszczepiające w młodzieży pasje. Poprzez tworzenie międzypokoleniowej wymiany zapobiegniemy wykluczeniom seniorów oraz ucieczce coraz młodszych ludzi w sztuczne emocje - narkotyki i internet. Konieczne jest jednak zapewnienie przestrzeni do bezpośredniego kontaktu z charyzmatycznymi autorytetami i mistrzami, których spotkacie oczywiście w sobotni wieczór na Nocy Muzeów na zapomnianej od lat skoczni na Mokotowie – tłumaczy Filip Idzikowski.

Program Lotniczej "Mocy Muzeów" na Skoczni:

I. Spotkanie z pilotami zamolotów myśliwskich (godz. 16:00-18:00)

Gość specjalny:
• gen. broni pil. prof. dr. hab Jerzy Gotowała – pierwszy dowódca lotnictwa wojskowego wolnej Polski, pilot MiG-15, 21, 23, 29 i wielu innych.

Byli piloci samolotów myśliwskich:
• kpt. pil. Witold Sokół, pilot MiG-29 – wykładowca Akademii Lotniczej w Dęblinie, słynny komentator pokazów lotniczych,
• mjr. pil. Waldemar Łubowski MiG-29 – pilot słynnego zespołu pilotażowego MiG-29,
• ppłk. pil red. Jerzy Gruszczyński Su-20 – redaktor naczelny magazynu Lotnictwo. General Aviation.

Uwaga: Ilość miejsc ograniczona do 70 osób!

II. Wystawy  (godz. 18:00-00:00)

100-lecie „Eskadry Kościuszkowskiej".
• „Lotnicy Biało – Czerwonej i Gwieździstego Sztandaru", wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

90-lecie tragedii transatlantyckiej mjr pil. Ludwika Idzikowskiego.
• "Niebo bez granic" – projekt lotniczego domu kultury na Skoczni,
• projekt upamiętnienia zapomnianego bohatera Eskadry Kościuszkowskiej w Bitwie o Lwów, pionierskich lotów do Ameryki i patrona pobliskiej ulicy.

90-lecie PLL LOT
• wystawa legendarnych plakatów lotniczych Polskich Linii Lotniczych LOT.

80-lecie lotnictwa polskiego w obronie Warszawy.
• PZL P11C i PZL Karaś – prezentacja wielkoformatowych modeli legend kampanii wrześniowej i rozmowa z modelarzem Piotrem Gorgdonem z Klubu Miłośników Modelarstwa Redukcyjnego "Pancelot" PKiN.

30-lecie MiGa-29 w Polsce
•"MiG-29 w Polsce" – wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.
• Wystawa kolekcji naszywek lotniczych 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
• Prezentacja kompletnego ubioru pilota MiG 29.
Łukasz Jaczun i Mirosław Różański.

20-lecie Polski w NATO
• symboliczne modele redukcyjne MiG-29 Fullcrum i F-35 Lightning.

Zapraszamy 18 maja 2019 r. na Lotniczą "Moc Muzeów" na Skoczni, Warszawa Mokotów ul. Czerniowiecka 3 (obok Ikara i Idzikowskiego, 5 min od Metro Wilanowska, 2 min od Puławskiej przystanek Idzikowskiego).

Projekt czeka na sponsorów i mecenasa. Wspierajmy Polskę sami!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony