Przejdź do treści
Źródło artykułu

NATO: odrzutowce obserwacyjne AWACS będą zastąpione zmodyfikowanymi Boeingami 737

NATO zastąpi starzejącą się flotę samolotów obserwacyjnych AWACS, służących od czasów zimnej wojny w latach 80. XX wieku, przystosowaną do celów wojskowych wersją komercyjnego odrzutowca Boeing 737 – poinformował w środę Sojusz na swojej stronie internetowej.

"Samoloty nadzoru i kontroli mają kluczowe znaczenie dla kolektywnej obrony NATO. Z zadowoleniem przyjmuję zaangażowanie państw członkowskich w inwestycje w wysokiej klasy sprzęt (wojskowy)" – oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Członkowie Sojuszu mogą wspólnie kupować i obsługiwać główne zasoby, których zakup byłby zbyt kosztowny dla poszczególnych państw. Ta inwestycja w najnowocześniejszą technologię pokazuje siłę transatlantyckiej współpracy obronnej, ponieważ nadal dostosowujemy się do (coraz) bardziej niestabilnego świata" – dodał.

E-7 Wedgetail, oparty na przystosowanej do celów wojskowych konstrukcji Boeinga 737, to zaawansowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli. Jest wyposażony w potężny radar, umożliwiający wykrywanie z dużej odległości wrogich samolotów, pocisków i okrętów oraz nakierowywanie myśliwców NATO na cele. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Turcja używają lub planują używać samolotów tego typu.

Wartość transakcji wyniesie prawdopodobnie kilka miliardów euro, ale nie podano żadnych szczegółów dotyczących kosztu nowych odrzutowców.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony