Partnerstwo NASA Tipping Point z Blue Origin w celu przetestowania technologii precyzyjnego lądowania na Księżycu

Nawigacyjny system lidarowy Dopplera NASA będzie latał na dwóch komercyjnych lądownikach księżycowych (fot. NASA)

Od krawędzi krateru Shackleton po stale zacienione regiony na Księżycu – opracowany przez NASA zestaw czujników mógłby umożliwić robotom i załogowym misjom precyzyjne lądowanie na powierzchni Księżyca w odległości połowy długości boiska piłkarskiego.

Technologie umożliwiające dokładne i miękkie lądowanie na Księżycu i innych światach będą latać podczas kolejnego startu rakiety suborbitalnej Blue Origin New Shepard, obecnie planowanego na 11:00 czasu wschodniego w czwartek, 24 września. Lot będzie emitowany w telewizji NASA (NASA TV) i na stronie internetowej agencji: www.nasa.gov/nasalive

Tor lotu rakiety ma znaczenie dla lądowań na Księżycu, zapewniając wyjątkową okazję do dopracowania czujników i algorytmów do potencjalnego wykorzystania w misjach Artemis.

„To partnerstwo publiczno-prywatne jest doskonałym przykładem współpracy NASA i przemysłu nad wspólnymi celami – eksploracją większej powierzchni Księżyca i ostatecznie lądowaniem ludzi na Marsie” – powiedział Jim Reuter, zastępca administratora w Space Technology Mission Directorate (STMD) NASA.

Ten test w locie, pierwszy z dwóch w ramach partnerstwa Tipping Point, zademonstruje działanie dwóch opracowanych przez NASA systemów precyzyjnych czujników lądowania, zaawansowanych algorytmów i nowego komputera.

Więcej informacji na stronie www.nasa.gov

Źródło: nasa.com
comments powered by Disqus