Dwie niebieskie walizki przyczyną ewakuacji 200 osób na lotnisku Chopina

Pirotechnicy Straży Granicznej (fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl)

19.03.2018 r. w godzinach popołudniowych funkcjonariusze z grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie interweniowali wobec pozostawionych dwóch walizek. Mimo, że po dwóch godzinach po bagaże zgłosił się właściciel, to i tak incydent postawił całe lotnisko na nogi. Niestety, winne temu wszystkiemu jest zwykłe gapiostwo pasażerów.

O godzinie 16:15 patrol funkcjonariuszy z Grupy Interwencji Specjalnych Straży Granicznej został skierowany w okolice strefy A – poziom odloty, Terminala A warszawskiego lotniska Chopina w celu przeprowadzenia rozpoznania minersko-pirotechnicznego pozostawionych bez opieki dwóch bagaży. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze ustalili, że są to dwie walizki koloru niebieskiego bez widocznej zawartości pozostawione bez opieki na ławkach w pobliżu sklepu „Relay”.

Rozpytanie osób znajdujących się w pobliżu miejsca pozostawienia bagaży, nadawane przez rozgłośnie komunikaty na terenie Terminala oraz analiza zapisu kamer przemysłowych CCTV nie pozwoliły ustalić właścicieli pozostawionych walizek. Dlatego też, pirotechnicy SG  jak najszybciej przystąpili do wyznaczenia strefy zagrożenia, która w tym przypadku objęła poziom odloty – Terminal A, strefa A, B wraz z antresolą i podjazdami przed Terminalem A strefa A, B oraz część hali ogólnodostępnej przylot 1 wokół schodów ruchomych z poziomem odlot.

Po zakończeniu ewakuacji oraz po przybyciu na miejsce służb ratunkowych, przystąpiono do rozpoznania  pozostawionych bagaży. Do skontrolowania walizek użyto m.in.: zestawu RTG  Scanna, psa wyspecjalizowanego do wykrywania materiałów wybuchowych i broni. Bagaż sprawdzono także manualnie – wynik negatywny. W walizkach znajdowała się odzież oraz rzeczy osobiste. Oba bagaże zostały przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych z zastrzeżeniem poinformowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku zgłoszenia się po nie właścicieli.

Ewakuacją objęto około 200 osób. Około godz. 18:00 po swoje zguby zgłosili się właściciele – obywatele Litwy. Jak w każdym tego przypadku, zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych każdy – art. 210 ust.1. pkt 7 – Ustawa Prawo Lotnicze.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży, a także zwrócenie baczniejszej uwagi na tych, którzy przyczyniają się do tego typu utrudnień. Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego.

Źródło: Nadwiślański Oddział SG
comments powered by Disqus