Bramka ABC zablokowała odprawę cudzoziemca posługującego się wyłudzonym dokumentem

Bramki ABC na Lotnisku Chopina (fot. archiwum NwOSG)

Kolejny przypadek usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom na Lotnisku Chopina, dotyczył mężczyzny, który podczas automatycznej kontroli granicznej posłużył się wyłudzonym paszportem.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (09.03.2020 r.) podczas odprawy granicznej przed odlotem samolotu do Toronto. Mężczyzna stawił się do jednego ze stanowisk automatycznej kontroli paszportowej, przedstawiając oryginalny szwedzki paszport. Podczas weryfikacji poprzez moduł odprawy automatycznej w bramce ABC stwierdzono, że wizerunek podróżnego znacząco odbiega od wizerunku zawartego w dokumencie.

Mężczyzna rozpytany na zaistniałą okoliczność oświadczył, że posłużył się dokumentem należącym do innej osoby. Podczas dalszych czynności ustalono prawdziwe dane mężczyzny, był obywatelem Somalii. Za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom posługując się wyłudzonym paszportem mężczyzna został zatrzymany.

W toku przesłuchania cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego czynu, jednak nie złożył żadnych wyjaśnień. Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wobec Somalijczyka skierował wniosek do Sądu o umieszczenie mężczyzny w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Źródło: Nadwiślański Oddział SG
comments powered by Disqus