Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających

Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających

W dniach od 18 - 24 marca w Muzeum Techniki w Warszawie odbędzie się Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających.

Na Przeglądzie zaprezentowane zostaną urządzenia i systemy, które są w stanie zastąpić maszyny załogowe w każdej pracy „nudnej, brudnej lub niebezpiecznej” (tzw. 3D - dull, dirty, dangerous). Brak pilota na pokładzie sprawia, iż są mniejsze i lżejsze od swoich załogowych odpowiedników. Będzie można zobaczyć m. in. system latający FlyEye przeznaczony do dyskretnej obserwacji, rozpoznania i wyznaczenia współrzędnych obserwowanego celu, wielozadaniowy system NEO czy bezzałogową paralotnię służącą do fotografowania pól uprawnych. Nie zabraknie też wielowirnikowców (śmigłowców z kilkoma śmigłami). Mogą one służyć do obserwowania imprez masowych oraz obsługi agencji fotograficznych i filmowych (tzw. zdjęcia z powietrza). Przegląd uzupełnią samoloty studentów, które przygotowali z myślą o rywalizacji w tegorocznych międzynarodowych zawodach lotniczych. Łącznie zaprezentowanych zostanie przeszło 40 konstrukcji, które powstały w polskich instytutach badawczych, politechnikach i firmach. Wyróżnikiem Przeglądu w stosunku do podobnych organizowanych w innych krajach jest to, że dominować będą konstrukcje przeznaczone do zastosowań cywilnych. Wynika to ze specyfiki polskiego rynku.


W dniu otwarcia Przeglądu zaplanowano seminarium z udziałem przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, na którym będą poruszone zagadnienia takie jak: rozwój polskich bezzałogowców, uwarunkowania prawne, przestrzeń powietrzna, doświadczenia konstruktorów i użytkowników.


TD-245Mikrosamolot Twister


W ramach Przeglądu będzie miał miejsce również konkurs dla studentów na najlepszą pracę dyplomową.

Przegląd jest adresowany do osób interesujących się problematyką lotniczą, ale również dla zwykłego Kowalskiego. Będzie on mógł zobaczyć podniebne akrobacje wielowirnikowców. Dla dzieci przewidziano warsztaty pilotażu i to zarówno z użyciem symulatorów, jak i w pełni wyposażonych urządzeń.


FlyEye

Pszczoła
Pszczoła


Organizatorami Przeglądu są: Muzeum Techniki w Warszawie i Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.

Patronat naukowy nad przeglądem objął dyrektor Instytutu Lotnictwa oraz dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Przegląd dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Skarabeusz

 


Oktokopter RKT

Więcej informacji na temat Drugiego Przeglądu Bezzałogowych Systemów Latających znajdą Państwo na stronie Muzeum Techniki www.bsl.muzeumtechniki.warszawa.pl

Muzeum Techniki (Pałac Kultury i Nauki)
Godziny otwarcia: wtorek - piątek  8.30 - 16.30;  sobota - niedziela
10.00 - 17.00
w poniedziałek - tylko goście z zaproszeniami i dziennikarze

Foto: Muzeum Techniki
 

Źródło: Muzeum Techniki
comments powered by Disqus