Zaproszenie na wernisaż wystawy: 315 Dywizjon Myśliwski "Dębliński"

Wernisaż wystawy: 315 Dywizjon Myśliwski "Dębliński" (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na nuroczyste otwarcie nowej wystawy: 315 Dywizjon Myśliwski "Dębliński", które odbędzie się 14 sierpnia 2019 r. o godzinie 11.00.

Wystawa prezentuje zbiór pamiątek i archiwaliów związanych bezpośrednio z dęblińskim dywizjonem i jego personelem, w tym oryginalne zdjęcia, dokumenty należące do lotników, odznaki pilota, pamiątki i przedmioty osobiste, a także dywizjonowe odznaki mundurowe. Unikatowym obiektem jest osobista odznaka nr 277 należąca do Eugeniusza Horbaczewskiego – jednego z najwybitniejszych asów polskiego lotnictwa i patrona 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ekspozycję uzupełniają plansze informacyjne i prezentacje multimedialne.

315 Dywizjon Myśliwski "Dębliński" – dywizjon lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii – został sformowany 8 stycznia 1941 roku na lotnisku w Acklington. Na jego personel składali się przede wszystkim ludzie pochodzący z Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie, stąd też nazwa dywizjonu – "Dębliński". Na kadłubach samolotów z dywizjonu 315 malowano litery PK.

Za odznakę dywizjonu przyjęto odznakę 112 Eskadry Myśliwskiej. Był to walczący czarny kogut z czerwonym grzebieniem i nóżkami umieszczony w srebrnym polu trójkątnej tarczy. W prawym górnym rogu tarczy umieszczono numer Dywizjonu – 315. Lotnicy charakteryzowali się tym, iż nosili jedwabne szaliki niebieskiego koloru. Pierwszym dowódcą brytyjskim został s/ldr H. Cooke, a od 21 stycznia w dywizjonie polskim dowódcą był mjr pil. Stanisław Pietraszkiewicz.

Piloci 315 Dywizjonu Myśliwskiego wykonanali 6927 lotów bojowych, w łącznym czasie – 13 532 godzin bojowego nalotu. Zestrzelili samolotów – na pewno 86, prawdopodobnie 18, uszkodzili 28 maszyn. Zestrzelili 53 bomby V-1.

Wernisaż jest wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom z okazji Święta 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Wystawa będzie prezentowana Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1, do 31 grudnia 2019 r.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus