Wystawa "Skrzydlata Husaria" w MSP

Wystawa "Skrzydlata Husaria" w MSP, fot. MSP

30 maja 1936 roku minister spraw wojskowych, generał dywizji Tadeusz Kasprzycki „wprowadził dla żołnierzy lotnictwa nową barwę munduru stalowo-niebieską oraz nowe typy niektórych przedmiotów umundurowania”. Jednym z nich  był orzełek na czapce dla żołnierzy lotnictwa wzoru dotychczasowego w obramowaniu skrzydeł husarskich. Nowy znak  symbolizował zwycięstwa polskiej husarii spod Kircholmu, Wiednia i Chocimia.

W 400. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Chocimiem z 1621 roku, zaprezentujemy ponad 60 orłów lotniczych z kolekcji pana Tomisława Paciorka.

Wernisaż wystawy „Skrzydlata Husaria” będzie wydarzeniem towarzyszącym programowi uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 10. rocznicy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Tomisław Paciorek – z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania kolekcjoner polskich orłów wojskowych. Członek poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Autor publikacji i prelekcji poświęconych historii polskiego orła wojskowego. Orzeł – znak żołnierza polskiego był obiektem jego kolekcjonerskich zainteresowań od samego początku.

Szczególne miejsce w jego kolekcji zajmuje zbiór orłów lotniczych, których przekrój zostanie zaprezentowany  w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus