Wystawa "Skrzydlata Husaria" w MSP
30 maja 1936 roku minister spraw wojskowych, generał dywizji Tadeusz Kasprzycki „wprowadził dla żołnierzy lotnictwa nową barwę munduru stalowo-niebieską oraz nowe typy niektórych przedmiotów umundurowania”. Jednym z nich był orzełek na czapce dla żołnierzy lotnictwa wzoru dotychczasowego w obramowaniu skrzydeł husarskich. Nowy znak symbolizował zwycięstwa polskiej husarii spod Kircholmu, Wiednia i Chocimia.
W 400. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Chocimiem z 1621 roku, zaprezentujemy ponad 60 orłów lotniczych z kolekcji pana Tomisława Paciorka.
Wernisaż wystawy „Skrzydlata Husaria” będzie wydarzeniem towarzyszącym programowi uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 10. rocznicy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Tomisław Paciorek – z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania kolekcjoner polskich orłów wojskowych. Członek poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Autor publikacji i prelekcji poświęconych historii polskiego orła wojskowego. Orzeł – znak żołnierza polskiego był obiektem jego kolekcjonerskich zainteresowań od samego początku.
Szczególne miejsce w jego kolekcji zajmuje zbiór orłów lotniczych, których przekrój zostanie zaprezentowany w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Komentarze