Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wernisaż wystawy "Dyplomy i świadectwa ukończenia szkół i kursów lotniczych okresu międzywojennego 1918-1939"

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy pt. "Dyplomy i świadectwa  ukończenia szkół i kursów lotniczych okresu międzywojennego 1918-1939".

Wernisaż odbędzie się w dniu 10 listopada 2021 r. (środa) o godzinie 17:00 w Auli im. płk pil. Jerzego Bajana, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Wystawa została zorganizowana z okazji 96. rocznicy powstania "Szkoły Orląt" i 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie wernisażu:
•  powitanie oraz rys historyczny: Paweł Pawłowski,
•  wprowadzenie do wystawy: kmdr rez. dr Waldemar Wójcik, Dagmara Krukowska,
•  prezentacja wystawy i oprowadzenie kuratorskie: Dagmara Krukowska.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie ogłoszenie wyników Konkursu fotograficzno-filmowego MOJA NIEPODLEGŁA, organizowanego we współpracy z Uczelnianym Klubem Fotograficznym Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Samorządem Studentów Lotniczej Akademii Wojskowej. Informacje o konkursie TUTAJ.

Wystawa pt. "Dyplomy i świadectwa  ukończenia szkół i kursów lotniczych  okresu międzywojennego 1918-1939", prezentuje przekrój dyplomów, świadectw oraz zaświadczeń uzyskanych przez absolwentów na różnych poziomach szkolenia w specjalności lotniczej – szkołach, kursach aplikacyjnych, podwyższających umiejętności pilotażowe personelu latającego. W przeważającej części oryginalne dokumenty dotyczą kursów przeszkolenia w różnych specjalnościach, które miały miejsce w Dęblinie. Zaprezentowane są także dyplomy z pozostałych ośrodków szkoleniowych, m.in. Szkoły Pilotów w Bydgoszczy, Wojskowej Szkoły Lotniczej w Warszawie, Szkoły Obserwatorów w Ławicy.

Na ekspozycji widzowie odnajdą losy żołnierzy lotnictwa okresu międzywojennego. Część z nich zrobiła kariery w lotnictwie międzywojennym, później w Polskich Siłach Powietrznych  na Zachodzie, ale byli również tacy, którzy ginęli w tragicznych wypadkach lotniczych, jak kpt. Stanisław Pawłowski i mjr dypl. pil. Jerzy Rychłowski, którzy zginęli 25 kwietnia 1929 roku w katastrofie samolotu Potez XVA2 nr 40.55.

Każdy z dokumentów prezentuje unikalną wartość historyczną, opowiada nam również losy absolwentów. Wśród nich wyróżnić można oryginalny dyplom gen. bryg. obs Stefana Sznuka (1896-1986),  który od listopada 1936 r. był Komendantem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie oraz Komendantem Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie.

Uwagę zwraca także dyplom płk dypl. pil. Wojciecha Kołaczkowskiego – jednej z  barwniejszych postaci z historii wojennej lotnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii. Był absolwentem dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa (VII promocja), dowódcą 303 Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego” im. T. Kościuszki, uczestnikiem kampanii francuskiej i Bitwy o Anglię. W latach 1942-1943 był dowódcą 2. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego (dywizjony: 303, 316 i 317), w 1943 dowodził 1. Skrzydłem Myśliwskim (dywizjony: 302, 306, 316 i 317), do końca wojny pełnił funkcję attaché lotniczego w Ambasadzie Polskiej w Londynie. Pasjonował się sportem: brał udział w zawodach lotniczych oraz rajdzie samochodowym w Monte Carlo. Jego wizerunek został uwieczniony na samolocie MiG-29 nr 67 w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Prezentację dyplomów i świadectw uzupełniają biogramy absolwentów, odręczne życiorysy, karty ewidencyjne i raporty, programy szkoleń, książki lotów, modele statków powietrznych służących do szkolenia, odznaczenia oraz informacje o poszczególnych ośrodkach szkoleniowych dla kadr lotnictwa wojskowego funkcjonujących w II Rzeczypospolitej Polskiej.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną także archiwalne fotografie, m.in. pochodzące z albumu fotograficznego III. Kursu aplikacyjnego oficerów lotnictwa z lat 1935-1936 w Dęblinie, pozyskanego do zbiorów w br. roku przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zaprezentowany zbiór dyplomów pochodzi z kolekcji kmdr. rez. dr Waldemara Wójcika. Fotografie archiwalne zostały użyczone z kolekcji Roberta Gretzyngiera.

Wystawa będzie prezentowana do 30 kwietnia 2022 r.

Więcej informacji na stronie www.muzeumsp.pl oraz na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony