Uroczyste otwarcie prezentacji pamiątek po majorze pilocie Jacku Trzcińskim

Uroczyste otwarcie prezentacji pamiątek po majorze pilocie Jacku Trzcińskim (fot. muzeumsp.pl)

„Historia zatoczyła koło, wracając w miejsce swojego rozpoczęcia”. Tymi słowami Edyty Trzcińskiej uroczyście otwarto w Muzeum Sił Powietrznych prezentację pamiątek po majorze pilocie Jacku Trzcińskim – absolwencie Szkoły Orląt i pilocie 23 Lotniczej Eskadry Specjalnej w Dęblinie.

Pamiątki te zostały przekazane do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a ich pokaz nawiązywał do 20. rocznicy katastrofy lotniczej samolotu szkoleniowego TS-11 Iskra w Bydgoszczy, w której mjr Trzciński zginął wraz z ppłk pil. Romualdem Czopkiem.

W uroczystym wernisażu, zorganizowanym z cyklu „W lotniczym kręgu” 2 marca 2021 r., uczestniczyła najbliższa rodzina mjr. Trzcińskiego, przedstawiciele stowarzyszeń: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Towarzystwa Przyjaciół Dęblina. Wernisaż prowadził dyrektor muzeum Paweł Pawłowski. W trakcie spotkania, Edyta Trzciniska zaprezentowała sylwetkę majora pilota Jacka Trzcińskiego, który dzięki przekazanym do Muzeum pamiątkom symbolicznie „powrócił” do miejsca, w którym zdobywał pierwsze doświadczenie w lotnictwie.

Przekaz osobistych pamiątek miał dla dęblińskiej instytucji ogromne znaczenie, gdyż jako zbiór muzealny stanowić będzie dobro narodowe a także świadectwo życia i służby pilota Sił Powietrznych RP. Również w wymiarze symbolicznym, Muzeum jest wdzięczne, iż rodzina po 20 latach zdecydowała się na przekazanie świadectw życia bliskiej osoby do miejsca godnego ich przechowywania i prezentacji szerszej publiczności. Dęblińskie Muzeum, powołane zostało w 2011 roku  do podtrzymywania pamięci o dziedzictwie, tradycjach Sil Powietrznych oraz gromadzenia osobistych historii ludzi lotnictwa.

Mamy świadomość, iż rozstanie z tymi pamiątkami jest niezwykle trudne. Dlatego każdy dar ze strony bliskich jest dla nas szczególnie wartościowy. Jest potwierdzeniem zaufania do Muzeum i zobowiązaniem nas do profesjonalnej opieki nad przekazanymi przedmiotami – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych.

Dar pani Edyty Trzcińskiej docenił także I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Przewodniczący Rady Muzeum – generał broni pilot Jan Śliwka, przekazując list gratulacyjny.

Pośród pamiątek po tragicznie zmarłym mężu mjr. pil. inż. Jacku Trzcińskim znajduje się komplet sortów mundurowych oraz dokumenty i fotografie obrazujące rozwój jego kariery zawodowej i przygotowanie do poszczególnych misji. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór schematów wykonania lotów i ćwiczeń, które pokazują zawiłości pilotażu i proces przygotowania się do lotu. Zobaczycie Państwo również zbiór odznaczeń z przebiegu służby, nagrody, naszywki, dziennik lotów, legitymacje wojskowe, notatniki akademickie i instrukcje lotnicze, oraz bardzo ciekawą wojskową walizkę z brezentowym pokrowcem, mapnik i notatnik oraz pamiątki rodzinne.

Przekazane pamiątki są prezentowane na ekspozycji stałej pt. „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, do zwiedzania której zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.

W imieniu Edyty Trzcińskiej, syna oraz przyjaciół, zachęcamy także do odwiedzenia grobu mjr. pil. inż. Jacka Trzcińskiego na Cmentarzu Komunalnym w Dęblinie – „… na ścieżce podchodzenia do lądowania …”

Jacek Krzysztof Trzciński urodził się w Niedźwiedziu 26 maja 1967 roku.
– Wychował się w wojskowej rodzinie. Mieszkał z rodzicami w Przasnyszu, gdzie ojciec Henryk Trzciński służył jako żołnierz zawodowy w tamtejszej jednostce wojskowej;
– w 1987 roku ukończył 5-letnie Technikum Zawodowe w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu;
– w latach 1987-1991 ukończył wyższe studia zawodowe w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie;
– 26 listopada 1991 r. został dowódcą w specjalności pilot samolotu naddźwiękowego, odznaczony tytułem „Wzorowy podchorąży”. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej został przydzielony do 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku;
– 15 sierpnia 1994 roku mianowany przez  Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika;
– 15 sierpnia 1998 roku mianowany przez  Ministra Obrony Narodowej na stopień kapitana;
– od 1991-2000 r. służąc w 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego pod dowództwem ppłk. dypl. pil. Janusza Olczaka kształcił swoje umiejętności i zrobił uprawnienia na I, II oraz III klasę pilota myśliwskiego;
– 31 stycznia 2000 roku kpt. Jacek Trzciński rozpoczął studia w  Akademii Obrony Narodowej na wydziale Strategiczno-Obronnym – kierunek ekonomiczny;
– 25 lipca 2000 roku Decyzją MON rozpoczął pracę w 23. Lotnej Eskadrze Specjalnej w Dęblinie, grupa doświadczalna na stanowisku pilot oblatywacz. Dokonywał oblotów samolotów  TS-11 Iskra po remontach w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy;
Kpt. Trzciński zdobył najwyższe umiejętności pilotażu na Mistrzowską Klasę.
– latał na samolotach MiG-21bis, MiG-21M, MiG-21MF, TS-11 Iskra, Zlin 42M;
– 2 marca 2001 r. o godzinie 10:44 w Bydgoszczy, podczas wykonywania obowiązków służbowych w czasie oblotu samolotu TS-11 Iskra miała miejsce katastrofa lotnicza, w której kpt. Jacek Trzciński poniósł śmierć na miejscu;
– 1 marca 2001 r. gen. broni pil. Andrzej Dulęba mianował kpt. Jacka Trzcińskiego na stopień majora;
– mjr. inż. pil. Jacek Trzciński został odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi;
(MSP dziękuje Edycie Trzcińskiej za przekazanie biogramu)

Przygotowanie wystawy trwało ponad 2 tygodnie. W tym czasie, pod nadzorem Głównego Inwentaryzatora – Katarzyny Ragus, zespół pracowników Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw: Jacek Zagożdżon (kierownik), Katarzyna Gajo i Roman Błachnio, opracowywał przekazany zbiór pamiątek.

Po inwentaryzacji zostały wybrane przedmioty, które zdecydowano się zaprezentować na ekspozycji. Scenariusz wystawy opracowany został przez dyrektora muzeum Pawła Pawłowskiego i kierownika Działu Edukacji – Jacka Zagożdżona. Montaż ekspozycji, w tym opracowanie koncepcji prezentacji, opisy etc. wykonali pracownicy Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego cały proces przygotowania wystawy:

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus