Przejdź do treści
Samoloty Lublin R-X i R-IX sfotografowane przed hangarem Lubelskiej wytwórni (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-G-1644)
Źródło artykułu

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Zakładom Mechanicznym E.Plage i T. Laśkiewicz

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w imieniu organizatorów zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pierwszej polskiej wytwórni samolotów, Zakładom Mechanicznym E. Plage i T. Laśkiewicz, oraz Lubelskiej Wytwórni Samolotów, powstałej później w wyniku przekształcenia i upaństwowienia.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się 8 listopada 2017 r. o godz. 11:00 przy ulicy Wrońskiej 2 w Lublinie.

Wytwórnia Samolotów E.Plage i T. Laśkiewicz była pierwszą powstałą w II RP fabryką produkującą samoloty. Historią sięgająca do 1860 roku wytwórnia swoją lotniczą działalność rozpoczęła w 1920 roku. Początkowo produkowano tam samoloty licencyjne, zaś później już swoje własne konstrukcje znane pod nazwą „Lublin”. Oprócz ważnej roli w budowaniu lotniczego potencjału państwa, lubelska fabryka odgrywała bardzo istotną rolę w integracji lokalnej społeczności. Wokół instytucji powstawały i koncentrowały się rozmaite organizacje społeczne takie jak na przykład Lubelski Klub Lotniczy który zajmował się projektowaniem oraz budową amatorskich, sportowych konstrukcji lotniczych. W wytwórni działało wielu wybitnych polskich konstruktorów takich jak Jerzy Rudlicki, Antoni Uszacki, Jerzy Dąbrowski czy Marian Bartolewski.


Widok na zakłady ZMPiL od strony pola wzlotów. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-G-1631-1)

Od początku swojej działalności aż do drugiej połowy lat 30-stych fabryka ZMPiL, była bardzo istotnym punktem na mapie Lublina, a także na lotniczej mapie Polski. Po przekształceniu w wytwórnię państwową na przełomie 1935 i 1936 roku, działała dalej jako Lubelska Wytwórnia Samolotów, aż do 1939 roku. Z przedwojennej działalności fabryki, do czasów dzisiejszych przetrwała część hangarów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony