Przejdź do treści
Źródło artykułu

Upamiętniono Czesława Tańskiego oraz jego syna Tadeusza Tańskiego

4 października 2019 roku, w Puszczy Mariańskiej odbyły się uroczystości upamiętniające dwóch wielkich Polaków – Czesława Tańskiego oraz jego syna Tadeusza Tańskiego.

Czesław Tański awioniką zajął się po przybyciu do Janowa Podlaskiego w 1893 roku. Zajmował się budową własnych udanych modeli latających o napędzie gumowym. Trzy lata później, pod wpływem wiadomości o próbach lotów ślizgowych, jakich dokonywał Otto Lilienthal, zbudował w 1895 r. swój własny szybowiec, który nazywał "Lotnią". Podczas pobytu w Janowie Podlaskim założył "Kółko Awiatyczne" wraz z innymi amatorami lotnictwa: Władysławem Umińskim, Władysławem Kocenty-Zielińskim oraz Julianem Łukawskim.

Kolejne pomysły Tańskiego nie były już takimi sukcesami jak "Lotnia". Wśród wynalazków Tańskiego był śmigłowiec, który... montował na dachu ulicy Mazowieckiej w Warszawie, a także samolot z napędem gumowym skonstruowany w 1911 roku.

Czesław Tański – polski artysta malarz, który pasjonatom lotnictwa znany jest jednak bliżej jako wynalazca, konstruktor lotniczy, pionier szybownictwa oraz popularyzator lotnictwa w Polsce. Nazywany jest ojcem polskiego lotnictwa. Jego syn Tadeusz, zawodowy inżynier najbardziej związał się z motoryzacją. To jego dziełem był pierwszy samochód całkowicie polskiej konstrukcji – CWS T-1.

Na cmentarzu w Puszczy Mariańskiej został odsłonięty pomnik poświęcony pamięci Czesława i Tadeusza Tańskiego. Pomysłodawcą i fundatorem pomnika Patrona jest pilot PLL LOT kpt. Wojciech Tomaszewski – przyjaciel Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Autorem projektu pomnika jest Łukasz Stożek.

Następnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego została zaprezentowana wystawa poświęcona tym dwóm wybitnym Polakom. Wystawa została stworzona przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.


(fot. Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej)

Podczas uroczystości, sylwetkę Czesława Tańskiego przedstawił asystent muzealny Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Marcin Arbuz.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony