Pod dobrymi skrzydłami Nr 3
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością oddaje do rąk sympatyków lotnictwa trzeci numer biuletynu „Pod dobrymi skrzydłami”. Numer 3/2017 jest już dostępny w wersji tradycyjnej i elektronicznej.
Za pośrednictwem tego wydawnictwa Muzeum Sił Powietrznych pragnie zwrócić uwagę również na wydarzenia z dziejów lotnictwa i sił powietrznych, w których wszyscy mogą uczestniczyć wspólnie z Muzeum.
W trzecim numerze biuletynu są m.in. artykuły dotyczące pewnych ciekawostek historycznych, Muzeum opowie również o swoich planach, wydarzeniach, misji jaką pełni i codziennej działalności.
W Nr 3 biuletynu "Pod dobrymi skrzydłami" polecamy:
Bądź odważny, w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
Przyszłością Europy i Polski jest edukacja, w której odwołujemy się do wydarzeń i postaci ważnych w budowaniu tożsamości narodowej oraz kulturowej. Działania podejmowane w obliczu wyjątkowych czasów, czyny zbrojne i wielkie reformy ustrojowe wydają się być dla współczesnego młodego człowieka czymś abstrakcyjnym.
Franciszek Kornicki zwyciężył w głosowaniu na Pilota Spitfire’a, na 100 lecie RAF-u
Płk Franciszek Kornicki zwyciężył w głosowaniu brytyjskiego Muzeum Royal Air Force na bohatera przyszłorocznej wystawy, która w 2018 roku upamiętni 100 rocznicę Królewskich Sił Powietrznych. Na polskiego pilota oddano ponad 320 tys. głosów w plebiscycie people’s pilot (pilot narodu). Pełnowymiarowa podobizna Franciszka Komornickiego będzie prezentowana przy legendarnej konstrukcji – samolocie Spitfi re Mk Vb (BL614).
Uroczyste spotkanie środowisk wojskowych w Dęblinie
16 i 17 września br. odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne Święta 28. Pułku Artylerii Lekkiej, połączone ze spotkaniem alumnów Kościoła Katolickiego, którzy odbywali służbę wojskową w LWP w latach 1959‒1980. Uroczystości zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej w osobie Podsekretarza Stanu MON – prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, którego list został odczytany uczestnikom wydarzenia.
Skrzydlaci Kosynierzy. Dywizjon 303 i tradycje kościuszkowskie w polskim lotnictwie wojskowym
Od 22 listopada 2017 r. zapraszamy naszych widzów do poznania lotniczych jednostek wojska polskiego, którym patronował generał Tadeusz Kościuszko. Wystawa przygotowana z okazji Roku Tadeusza Kościuszki, pokazuje tradycje kościuszkowskie widoczne przede wszystkim w historii najbardziej znanego polskiego dywizjonu: 303 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego im Tadeusza Kościuszki.
Odznaka Kościuszkowska i eskadry kościuszkowskie
Jednym z najbardziej znanych symboli polskiego lotnictwa, ustępującym pod tym względem tylko biało-czerwonej szachownicy, jest Odznaka Kościuszkowska. Trzynaście gwiazd i biało-czerwone pasy to symbole amerykańskiej wojny o niepodległość. Czapka krakuska i skrzyżowane kosy symbolizują antyrosyjskie powstanie Polaków z 1794 r. Odwołanie do dwóch bohaterskich kampanii sławnego patrona wiąże polską i amerykańską walkę o niepodległość. Dla amerykańskich lotników, którzy przybyli do Polski w jej walce o niepodległość, odwołanie do osoby Kościuszki było wyrazem spłaty długu sprzed 150 lat, kiedy on i inni Polacy przybyli do Ameryki i tam walczyli "Za waszą wolność i naszą".
Rok Tadeusza Kościuszki
W roku 2017 obchodzimy 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Specjalne uchwały Sejmu i Senatu oddały hołd temu wielkiemu Polakowi, ustanawiając rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Przeciwlotnicze tradycje Koszalina
Wojskowe oblicze miasta Koszalina przez wiele powojennych lat kreowały wielkie jednostki i instytucje jak: dowództwo Okręgu Wojskowego Nr II, 1 Warszawska Dywizja Kawalerii, 8 Drezdeńska Dywizja Zmechanizowana, 16 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej, Ofi cerska Szkoła Samochodowa, Wyższa Szkoła Ofi cerska Wojsk Obrony Przeciwlotniczej czy też Bałtycka Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza. Nazwy tych jednostek ulegały rozmaitym przekształceniom, podobnie jak okresy ich dyslokacji. Jedne przenoszono do innych garnizonów, inne po prostu rozwiązywano. Nie zmienia to faktu, iż Koszalin posiadał i wciąż zachowuje wojskowy charakter. Warto przypomnieć więc te jednostki, które na trwałe wpisały się w pejzaż grodu nad Dzierżęcinką i dzięki nim mówi się o Koszalinie, jako o "gnieździe przeciwlotników".
Historia zapisana w fotografii
Fotografia jako szczególne źródło informacji historycznej, stanowi wartościowy zbiór ikonograficzny
uzupełniający opracowania naukowe, gromadzone przez Muzeum Sił Powietrznych. Nasza kolekcja wzbogaciła się o dwa albumy fotograficzne.
Bułgaria. Dziennik podróży
Zakończył się kolejny etap międzynarodowego projektu muzealnego „Lotnicza Bułgaria”. W dniach 17–21.10. 2017 r. po raz drugi wyruszyła ekspedycja naukowa do Bułgarii, realizowana przez oficjalną delegację Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie: dr Romana Kozłowskiego, Marcina Arbuza i Ryszarda Jędrusika. Ekspedycji towarzyszył Grzegorz Krukowski. Przypomnijmy, iż pierwszy etap miał miejsce w 2016 roku, a relacja została opublikowana w artykule pt. „Lotnicza przyjaźń Polski i Bułgarii” w biuletynie „Pod dobrymi skrzydłami” nr 2/2017.
Na wierność królowej polskich rzek
Dla każdego Polaka Wisła jest ważnym symbolem historycznym. Jest chyba najbardziej polską z polskich rzek. Nad Wisłą kształtowała się historia naszego narodu. Uroda Wisły była powodem do dumy wielu pokoleń Polaków. Po zwiedzeniu wystawy członkowie ZG LMiR udali się nad Wisłę gdzie na nabrzeżu odbywały się imprezy plenerowe związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.
Sztandar Polskich Sił Powietrznych powrócił do Dęblina
Po blisko 2 latach prac konserwacyjnych, na wystawę główną powrócił jeden z najważniejszych eksponatów dęblińskiego muzeum – sztandar Polskich Sił Powietrznych. Weksylium, uznawane przez polskich lotników za relikwię, powstało w 1940 roku z inicjatywy kpt. pil. obs. Jana "Katoczka" Hryniewicza, przed II wojną światową instruktora i dowódcy Eskadry Ćwiczebnej Obserwatorów w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie.
Skrzydła nad Kazimierzem 2017
Skrzydła nad Kazimierzem to wydarzenie, którego autorem jest Andrzej "Cypis" Królikowski, muzyk, animator kultury, przyjaciel Kazimierza Dolnego i Muzeum Sił Powietrznych. Należy przypomnieć iż początki tej idei sięgają 2014 roku i są ściśle związane z postacią płk pil. Zdzisława Góreckiego, rodowitego kazimierzanina, wybitnego pilota, którego życie trwale związane było z Lubelszczyzną. Wówczas to narodził się pomysł zorganizowania Lotniczego Święta w Kazimierzu Dolnym. Pierwsza edycja miała miejsce w 2016 roku, a zainteresowanie z jakim się spotkała nie pozostawiała cienia wątpliwości o jej kontynuacji. Wydarzenie nabrało jeszcze bardziej spektakularnego wymiaru.
Szkoła marzeń
Zawsze marzyłem o lataniu, od dziecka chciałem zostać pilotem wojskowym, to mój wymarzony zawód – to odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej podczas tegorocznej rekrutacji do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (WSOSP). Dlaczego? Bo to nie jest zwykła szkoła. To szkoła marzeń.
Oczywiście nie tylko marzenia o przestworzach motywują kandydatów do złożenia wniosków o przyjęcie na WSOSP. Wśród czynników determinujących kandydaci wymienili również: chęć wstąpienia do Sił Zbrojnych, elitarność zawodu i ogromny prestiż Szkoły, a w perspektywie duże możliwości rozwoju zawodowego.
Na skrzydłach niepodległości 1918
"Samoloty polskie – jak donoszą z Warszawy – będą w przyszłości zaopatrzone w miejscach, dotychczas obowiązujących w następujące znamiona: Kwadratowy pas szerokości 60 cm., dzielący się na 4 równe pola, lewe górne i prawe dolne będzie karmazynowe, lewe dolne i prawe górne pole barwy białej." Co wiemy o poprzednikach późniejszych "The Few... – Nielicznych" Winstona Churchilla z Battle of Britain w 1940 r. oraz z grona sław doby II wojny światowej?
Z kokpitu na pokazy mody. Lotnicze Prêt-à-porter
Niekwestionowany "must have" od kilku sezonów. Kurtka, która odegrała istotną rolę w historii lotnictwa, stała się ikoną stylu i niezależnie od upływu czasu wciąż wyznacza kierunki w modzie. Bogactwo materiałowe, różnorodność kolorystyki, tekstur, detali i stylizacji od subkulturowych do casualowych. Funkcjonuje równolegle w wyposażeniu wojskowym i w kolekcjach uznanych projektantów mody. Doczekała się także swojej wersji w ubiorach Polskich Sił Powietrznych.
Wydawcą biuletynu jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Wydawnictwo bezpłatne – kolportowane w całej Polsce, dostępne m.in. w siedzibie Muzeum w Dęblinie, Koszalinie, a także w punktach informacji turystycznej i placówkach współpracujących z muzeum oraz w wersji elektronicznej.
Zapraszamy do lektury.
Nr 3 (PDF) – do pobrania: Pod dobrymi skrzydłami 3.2017
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 1.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 2.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Komentarze