Przejdź do treści
Źródło artykułu

O drodze amerykańskich ochotników do polskiego lotnictwa na spotkaniu z cyklu "Bliżej Historii"

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Bliżej Historii". Gościem spotkania które odbedzie się 2 kwietnia 2019 r. (wtorek), o godzinie 17:00, będzie Mariusz Niestrawski, który wygłosi prelekcję pt. „Droga amerykańskich ochotników do Wojska Polskiego”.

Sto lat temu grupa amerykańskich ochotników wstąpiła do polskiego lotnictwa. Latając w składzie 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki Amerykanie na stałe zapisali się w dziejach biało-czerwonej szachownicy.

Wystąpienie pt. „Droga amerykańskich ochotników do Wojska Polskiego” ma przybliżyć słuchaczom problem obecności Amerykanów w polskich Wojskach Lotniczych. Na początek zostaną przedstawione sylwetki obywateli amerykańskich pochodzenia polskiego. Zasadnicza część wystąpienia dotyczyć będzie jednak ochotników amerykańskich, którzy nie mieli zbyt wiele wspólnego z polskością, a mimo to zdecydowali się walczyć w imię obcej dla siebie sprawy. W referacie zostaną przybliżone postaci kpt. pil. Meriana Coopera i mjr. pil. Cedrica Faunt le Roy oraz ich towarzyszy, powody, dla których zdecydowali się wstąpić do Wojska Polskiego, a także oręż, którym władali walcząc o granice II Rzeczypospolitej. Kilka słów zostanie powiedzianych o nieśmiertelnym godle „kościuszkowskim”. Na koniec poruszony będzie temat amerykańskich ochotników, którzy dotarli do Polski w ostatnich miesiącach wojny polsko-bolszewickiej. W ramach podsumowania autor wystąpienia spróbuje oddać w liczbach znaczenie pomocy amerykańskich lotników w czasie wojny z bolszewicką Rosją. 

Mariusz Niestrawski – absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Historyk lotnictwa i popularyzator dziejów polskich skrzydeł. Autor dwutomowej pracy „Polskie Wojska Lotnicze w okresie walk o granice II Rzeczypospolitej”, a także szeregu artykułów naukowych i popularnonaukowych, publikowanych między innymi na łamach: „Lotnictwa”, „Lotnictwa. International Aviation”, „Aeroplanu”, „Gapy. Lotniczego Magazynu Historycznego”, a także „Polski Zbrojnej. Historia”. W latach 2010-2014 pracownik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Od 2012 roku redaktor prowadzący dział Historia na portalu internetowym Infolotnicze.pl. W latach 2014-2017 współpracował z wydawnictwem Napoleon V. Od 2015 roku w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, od 2017 roku pracuje na stanowisku kustosza.

Zapraszamy 2 kwietnia o godz. 17:00 na spotkanie z cyklu "Bliżej Historii" do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1. Wstęp wolny!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony