Muzeum Sił Powietrznych w innym świetle
O zmierzchu "stalowe ptaki", znajdujące się na ekspozycji plenerowej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, zmieniają swoje oblicze. Wydobyte z mroku, zwracają uwagę przechodniów i wywołują nastrój spójny z walorami historycznymi i tożsamością miejsca – pomiędzy centrum miasta a pasem lotniska. Kierunkowe delikatne światła i światłocienie wydobywają niewidoczne za dnia (także przy świetle ulicznym i blasku księżyca) walory artystyczne i plastyczne konstrukcji samolotów i śmigłowców.
Wieczór w Muzeum posiada swoją specyfikę – dzięki systemowi lamp uzyskujemy dodatkowe wrażenia w odbiorze zabytków techniki lotniczej: światło umiarkowane i podkreślające wartości obiektów oraz wyróżniające je w przestrzeni muzealnej.
System iluminacji elektrycznej został wykonany w listopadzie br. i stanowi I etap zadania objętego datacją celową przyznaną nam przez Ministerstwo Obrony Narodowej pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu telewizji dozorowanej wraz z iluminacją terenu ekspozycji plenerowej”.
W ramach ww. zadania zamontowano 42 lampy typu LED (naświetlacze) kompatybilne z nowoczesnymi systemami sterowania, a także dodatkową instalację elektryczną do ewentualnego podłączania urządzeń podczas prac porządkowych oraz podczas organizacji wydarzeń kulturalnych, jak np. Noc Muzeów. Prace wykonała firma Zesti Fos Sp. zo.o. z Serocka.
W II etapie zadania zaplanowano montaż instalacji oświetleniowej elewacji budynków oraz instalację oświetlenia wewnątrz śmigłowca Mi-6.
W dziedzinie ochrony zabytków iluminacje są powszechną formą ukazania nocnego wizerunku obiektów, które posiadają wartości zabytkowe, a tym samym są ważnym elementem współtworzącym tożsamość miejsca. Światło zastosowane na muzealnej ekspozycji kreuje tym samym nocny pejzaż kulturowy w centrum Stolicy Polskich Skrzydeł – Dęblinie.
Ważnym wyznacznikiem dla Muzeum Sił Powietrznych było także uzyskanie nastroju i podkreślenie unikalności miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki terenu – bezpiecznej drogi startu i lądowania statków powietrznych na lotnisku wojskowym w Dęblinie.
Dla dęblińskiej instytucji zastosowanie iluminacji ma, oprócz wykreowania nowego widoku eksponatów, priorytetowe zadanie: jest jedną z form wzmocnienia bezpieczeństwa prezentowanych na wolnym powietrzu obiektów.
Komentarze