Muzeum Sił Powietrznych podsumowało rok 2019

Muzeum Sił Powietrznych - podsumowanie roku 2019, fot. MSP

Muzeum jest nie tylko miejscem gromadzenia i ochrony dzieł sztuki, lecz również obszarem, w którym dochodzi do podstawowego dla kultury konfliktu między nostalgią czasu zapamiętanego a dynamiką popychającą nas ku przyszłości. To także pośrednik w budowaniu lokalnej tożsamości, owo trzecie miejsce (pomiędzy pracą a domem), strażnik dziedzictwa kultury i atrakcja turystyczna- miejsce pierwszego kontaktu turysty z odwiedzanym miejscem.

Takie też założenia prezentowaliśmy podczas wydarzenia „Kapitał Kultury”, podsumowującym najważniejsze wydarzenia i działania Muzeum Sił Powietrznych w 2019 roku. Spotkanie było także okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla naszej placówki. W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy tytuły Honorowego Ambasadora Muzeum. Tytuł ten będziemy przyznawać osobom szczególnie zasłużonym dla popularyzacji dziedzictwa kultury i polskiego lotnictwa, wspierania misji oraz promocji działalności Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Pamiątkowe Akty nadania tytułu trafiły do: Andrzeja Królikowskiego- animatora kultury i kierownika zespołu Dywizjon w OLL, Wiesława Grudniaka- wolontariusza muzeum i redaktora portalu Niebieska Eskadra i Ryszarda Zawadowskiego- dyrektora Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.

Podziękowania za aktywne wspieranie Muzeum w roku 2019 przekazaliśmy także panom: Mariuszowi Koziołowi- kierownikowi lotniska w Białej Podlaskiej za prezentację swojej kolekcji lotniczej widzianej oczami technika, Filipowi Idzikowskiemu za wspieranie i promowanie naszej instytucji oraz  Piotrowi Lisickiemu- popularyzatora polskiego lotnictwa, opiekuna lotniczej maskotki – Niedźwiedzia Bogusia.

Wyróżnienie w Konkursie pt. AKTYWNY PRZEWODNIK- na najaktywniejszego przewodnika turystycznego wprowadzającego grupy do Muzeum Sił Powietrznych w 2019 roku, kapituła przyznała dla pana Janusza Zajdzika, a nagrodę w postaci dwóch karnetów na siłownię ufundował pan Leszek Grzyb- właściciel  SFC Siłownia & Fitness Club w Dęblinie.


Galę prowadził dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, prezentując najważniejsze dokonania roku 2019: wydarzenia, wystawy, działania upowszechniające, naszą aktywność, inwestycje i kolekcję muzealną. Muzeum stopniowo wprowadza innowacje w obsłudze ruchu turystycznego i edukacji, jest miejscem otwartym na różne grupy odbiorców i miłośników lotnictwa, jak również na osoby, które coraz chętniej przekazują rodzinne pamiątki do naszych zbiorów. W tym roku przeprowadziliśmy także szereg inwestycji dzięki dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Muzeum to także aktywny i zaufany partner wielu wydarzeń i projektów organizowanych w Polsce i zagranicą. Corocznie cieszymy się zwiększającą się frekwencją-  do listopada br. odwiedziło nas już ponad 50.000 widzów.

„Kapitał Kultury” był miejscem premiery promocyjnego filmu o Muzeum w reż. Janusza Druni. Przypomnieliśmy także nasze największe wydarzenie tego roku: piknik wojskowy „Good morning, Dęblin”, wręczając przy tej okazji podziękowania dla dowódcy 22 blp WOT – płk. Sławomira Miazgi oraz Prezesa Wydawnictwa Kagero- Damiana Majsaka. Podczas uroczystej gali do naszej kolekcji trafiła kolekcjonerska maskotka Niedźwiedź Boguś z podpisami pilotów z 22 BLT przekazana nam przez pana Piotra Lisickiego, unikatowy album o Janie Pawle II od Ryszarda Zawadowskiego oraz walizka wykonana przez więźniów Stalagu 307, którą do naszych zbiorów przekazał pan Tadeusz Opieka.

Wydarzenie było również miejscem spotkania kierowników Klubu Uczelnianego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, który w roku 2019 obchodzi swoje 45. urodziny. Historyczne trio, w składzie: Andrzej Królikowski, Andrzej Wiejak i  Janusz Dziurawiec, wykonało z tej okazji specjalną piosenkę ” Zostań księżycu” (autor A. Wiejak) na muzealnej scenie.

Galę uświetnił widowiskowy i magiczny koncert legendarnego zespołu Sklep z ptasimi piórami ze Szczecina. Usłyszeliśmy utwory z najnowszej płyty pt. „Taką cię widzę!”, oraz te najbardziej znane jak „Zielony stempelek” i „Podróż dookoła siebie”.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus