Przejdź do treści
Źródło artykułu

Letnia Noc w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza do udziału w Letniej Nocy w Muzeum, która odbędzie się 15.08.2017 r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpocznie uroczyste otwarcie nowej wystawy o godz. 18:00, poświęconej największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych, śmigłowcowi Mi-6 – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu.

Kolejny wernisaż zaplanowany został na godz. 20:00. MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu konstrukcji.  Słowo wstępne wygłoszą – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół – przez wiele lat związany z konstrukcją samolotu MiG-29, pilot 1 ELT, który podzieli się z uczestnikami Letniej Nocy w Muzeum swoimi doświadczeniami i wyjaśni trudności pilotażu pod presją pokazów lotniczych. Prelekcję historyczną na temat największego służącego w Polsce śmigłowca Mi-6 wygłosi ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski.

Wernisaże przeplatane będą koncertami oraz iluminacją statków powietrznych.

Wśród występujących gwiazd wieczoru będzie można znaleźć, dobrze już rozpoznawalny zespół „Aplauz” z Gołębia, podbijający serca publiczności zespół „Szarotki”, reprezentujący 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Przy akompaniamencie Przyjaciela dęblińskiego muzeum – społecznego dyrektora artystycznego – Andrzeja „Cypisa” Królikowskiego, wystąpi solistka MSP Ewelina Pisarska-Kalbarczyk. Na scenie będzie można zobaczyć również Miss tegorocznego „Military Festiwal” Marysię Linde z akompaniującym jej na gitarze Łukaszem Leniem.

Na zakończenie crème de la crème, występ ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej – Władysław „Gudonis” Komendarek, który przygotował na tę okazję specjalne aranżacje muzyczne i show połączone z pokazem laserów.

Lotnictwo i fotografia od zawsze były nierozłączne. Już w czasach pierwszych lotów balonowych próbowano wykonywać zdjęcia lotnicze. Piloci jako elita społeczna uwielbiali się portretować, czy to w studio, czy na tle swoich powietrznych maszyn. Dlatego też Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Wolant” wraz z ,,Atellier Weissmann” pojawią się 15 sierpnia w muzeum, aby zaprezentować sylwetki rekonstruktorów w przedwojennych mundurach lotniczych oraz wprowadzić w tajniki fotograficznego rzemiosła. W trakcie wydarzenia będzie można porozmawiać o tradycjach polskiego lotnictwa wojskowego, a także poznać proces pracy z wielkoformatowym aparatem studyjnym z początku XX wieku.

Zapraszamy na: spotkanie z historią polskiego lotnictwa wojskowego, fotografii w czasach II RP, zajmujące prelekcje, wystawy, porywające koncerty i magiczną grę światła. Wstęp wolny!

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ul. Lotników Polskich 1.

Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.muzeumsp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony