Finał Konkursu Wiedzy o Lotnictwie
Dnia 30.05 br. w Muzeum Sił Powietrznych odbył się II etap realizowanego na przełomie kwietnia i maja konkursu wiedzy o lotnictwie. Pierwszy etap przeprowadzany był w szkołach naszego regionu, współpracujących z nami. Po przeprowadzonej lekcji muzealnej uczniowie rozwiązywali krótki test mający wyłonić reprezentację szkoły, która wzięła udział w Finale. W nasze progi przybyło trzydziestu sześciu uczestników z 9 szkół, wraz z nimi towarzyszący im opiekunowie oraz seniorzy lotnictwa z Lubelskiego i Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Konkurs był jedną z atrakcji otwarcia wystawy „Bronisław Zapaśnik Pilot – Szermierz”. Wydarzenie otworzył Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych gen. bryg. rez. pil. Ryszard Hać witając uczestników konkursu, zaproszonych gości oraz gościa honorowego Pana Jacka Zapaśnika z rodziną i przyjaciółmi, który przybył na uroczyste otwarcie wystawy o swoim ojcu Bronisławie.
Po zapoznaniu się z wystawą młodzież szkolna udała się na plac ekspozycji zewnętrznej, gdzie w otoczeniu eksponatów muzealnych odbył się drugi etap konkursu. Konkurs przeplatał się z pokazami szermierki przeprowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 3. Okręgu Policji Państwowej, Komisariat w Radomiu. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o asach polskiego lotnictwa oraz znajomością sylwetek samolotów. Szkoły prezentowały bardzo wysoki, wyrównany poziom, zaznaczyć jednak należy, że najlepiej swoje zadania wykonały ex aequo: Szkoła Podstawowa nr 31 w Lublinie im. Lotników Polskich, oraz Gimnazjum Publiczne im. Stefana Batorego w Stężycy, tuż za nimi uplasował się Zespół Szkół nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Dęblinie.
Po wysiłku intelektualnym i atrakcjach całego dnia wszyscy goście Muzeum zostali zaproszeni na krzepiący ciało i ducha poczęstunek – grochówkę wojskową, oraz gorące napoje. Tuż po posiłku odbyło się oficjalne przedstawienie wyników, podziękowania oraz rozdanie pamiątkowych upominków dla uczestników. Dużym wydarzeniem dla uczestników konkursu była możliwość odwiedzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, której Wydział Lotnictwa zaprezentował uczniom posiadane symulatory wspierające proces kształcenia studentów. Wszyscy doświadczyli lotu śmigłowcami „Puszczyk” i „Głuszec”, wybrańcy osobiście zasiedli za sterami tego ostatniego oraz w symulatorze TS – 11 Iskra.
Pełni wrażeń wszyscy wrócili do domów, wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom przygotowującym swoich uczniów do konkursu serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy z naszą placówką.
Komentarze