Przejdź do treści
„Chwała Bohaterom” – spotkanie z cyklu Muzealne Wieczory Filmowe w Dęblinie (fot.muzeumsp.pl)
Źródło artykułu

„Chwała Bohaterom” – spotkanie z cyklu Muzealne Wieczory Filmowe w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie z cyklu Muzealne Wieczory Filmowe. W programie spotkania: prezentacja fragmentów filmu dokumentalno-fabularyzowanego pt. „Chwała bohaterom. wspomnienie polskich lotników: F. Żwirko i S. Wigury”, a także spotkanie z pomysłodawcą i reżyserem filmu Pawłem Bogoczem.

Spotkanie odbędzie się 12 marca 2019 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Film jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Chwała Bohaterom” z Jastrzębia Zdroju we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno Oświatowym o/Cierlicko, pn.„Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury”.

Osią dramaturgiczną filmu jest autobiograficzna opowieść urodzonego w Zebrzydowicach reżysera Pawła Bogocza – o swoim powrocie w rodzinne strony po 30 latach nieobecności… Centralnym elementem filmu jest „Dom Polski” w Cierlicku który opiekuje się tzw.”Żwirkowiskiem” – czyli miejscem katastrofy przedwojennych herosów przestworzy – Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Skomplikowana historia tego miejsca ma znamiona scenariusza filmu sensacyjnego. Mimo to ta latarnia polskości, miejsce swoistego kultu dla Zaolziaków powoli odchodzi w Polsce w zapomnienie. Jak ze smutkiem twierdzą współcześni opiekunowie „Żwirkowiska”, dziś nawet ludzie związani z lotnictwem postrzegają bohaterów Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę jako postaci z kreskówki dla dzieci. Reżyser/bohater filmu – wspomina pierwsze swoje wizyty z dziadkami, rodzicami na „Żwirkowisku” w latach 70-tych. Wspomina procedury przekraczania granicy, wspomina swoje dzieciństwo jakie spędził w Karwinie i młodość w Jastrzębiu Zdroju (do 1989).

Na tle tych osobistych wspomnień bohatera – widz ma możliwość poznania historii lotników Żwirki i Wigury, znaczenia ich legendy dla podtrzymania narodowej świadomości Polaków Śląska Cieszyńskiego a także innych, stosunkowo mało znanych a bardzo cennych dla wszystkich Polaków faktów historycznych dotyczących Śląska Cieszyńskiego, zwanego czasem „Drzwiami do Polski”.

Projekt został objęty patronatem TVP a jego producentem jest Stowarzyszenie „Chwała Bohaterom” z Jastrzębia Zdroju.

Został dofinansowany przez transgraniczny fundusz europejski „Olza”, powstaje w dwóch językach i ma za zadanie lepsze zrozumienie naszych polsko-czeskich, dobrosąsiedzkich relacji. Jest kierowany zarówno do polskiej, jak i czeskiej publiczności.

Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony