Przejdź do treści
Źródło artykułu

100 modeli na Stulecie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy modelarskiej, prezentującej samoloty z lat 1918-2018, które odbędzie się w poniedziałek 5 listopada 2018 roku o godzinie 12:00. Ekspozycja jest podsumowaniem I Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego, który będzie miał miejsce 27-28 października w Dęblinie.

Dopełnieniem pokazu modeli jest kolekcja walorów filatelistycznych ze zbiorów płk. pil. dr hab. Bronisława Galocha – pilota, absolwenta Oficerskiej Szkoły Lotniczej i Akademii Sztabu Generalnego, wykładowcy w Szkole Orląt, autora wielu publikacji oraz członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Dęblinie. Autor zbiorów filatelistyką zainteresował się przypadkowo, gdy w ostatnim roku wojny otrzymał pierwszy klaser ze znaczkami. Tak rozpoczęła się przygoda z kolekcjonerstwem, która trwa do dzisiaj.

Obejrzymy karty, znaczki pocztowe, koperty FDC o tematyce lotniczej. Ekspozycja ta adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, którą pragniemy zainspirować do pasji kolekcjonowania – zachęcają organizatorzy.

Termin wernisażu nie jest przypadkowy – dokładnie 100 lat temu dwóch polskich lotników: por. pil. Stefan Bastyr oraz por. obs. Janusz de Beaurain, wystartowało do pierwszego w historii polskiego lotnictwa wojskowego lotu bojowego. Data ta była symboliczna dla dziejów polskiego lotnictwa – aż do 1932 roku obchodzona jako Święto Lotnictwa.

Zapraszamy na otwarcie wystawy 5 listopada 2018 r., o godzinie 12:00 – (aula) Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

5 listopada dla polskiego lotnictwa wojskowego to data niezwykle symboliczna. Tego dnia 100 lat temu około godziny 10:00 dwóch polskich lotników, por. pil. Stefan Bastyr oraz por. obs. Janusz de Beaurain, wystartowało do pierwszego w historii polskiego lotnictwa wojskowego lotu bojowego. Ich misja polegała na zbombardowaniu stacji kolejowej Persenkówka we Lwowie na której wyładowywali się właśnie Ukraińscy strzelcy siczowi. Polscy lotnicy na pokład maszyny zabrali kilka bomb i pomknęli na start. Kiedy nadlecieli nad stację kolejową Ukraińcy byli totalnie zaskoczeni. Bastyr i de Beaurain wykonali skuteczny atak zrzucając swój śmiercionośny ładunek i szczęśliwie powrócili na lotnisko. Jeszcze tego samego dnia wykonano z Lewandówki kolejne loty podczas których powtórzono atak na stację kolejową oraz dokonano rozpoznania oddziałów Ukraińskich skoncentrowanych na Wysokim Zamku we Lwowie. W tych kolejnych lotach de Beauraina w tylnej kabinie zastąpił obs. inż. Władysław Toruń.

Wykonany 5 listopada 1918 roku nalot na Persenkówkę był pierwszym lotem bojowym polskiego lotnictwa wojskowego, świętowanym w kolejnych latach przez lotników.  Warto na marginesie wspomnieć iż 5 listopada zostało także opanowane lotnisko w Lublinie. Z inicjatywy Polskiej Organizacji Wojskowej, ppor. pil. Wiktor Ryl po rozmowach z Austriakami przejął oraz zabezpieczył posterunkami wartowniczymi lubelskie lotnisko oraz pięć samolotów wywiadowczych. Rozpoczął również od razu werbunek lotników, z których dość szybko powstał „Oddział Lotniczy w Lublinie” przemianowany pod koniec listopada na 2. Eskadrę Lotniczą. Przejęcie Lubelskiego lotniska przyćmił jednak pierwszy lot bojowy wykonany przez  Bastyra i de Beauraina. 5 listopada stał się dla polskiego lotnictwa datą niezwykle symboliczną, aż do 1932 roku obchodzoną jako Święto Lotnictwa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony