Żwirko i Wigura tematem Wystawy Jednego Eksponatu we Wrocławiu

Żwirko i Wigura tematem Wystawy Jednego Eksponatu we Wrocławiu (fot. muzeum.wroclaw.pl)

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza fanów historii lotnictwa na kolejną Wystawę Jednego Eksponatu, na której za pomocą znaczków prezentowana jest niezwykła historia zwycięzców międzynarodowych zawodów lotniczych.

W 1932 roku Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zostali zwycięzcami międzynarodowych zawodów lotniczych Challenge w Berlinie. Zawody samolotów turystycznych odbyły się w dniach 20-28 sierpnia. Kapitan Żwirko wspólnie z inżynierem Wigurą jako pierwsi pokonali trasę z Berlina przez Polskę, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję, z metą w Berlinie.Polacy odnieśli w zawodach niespodziewane zwycięstwo pokonując typowanych na faworytów gospodarzy. Był to wielki sukces polskiego lotnictwa, osiągnięty dzięki współpracy pilota i konstruktora.

Kilka dni później, 11 września 1932 roku laureaci Challenge’u zginęli w katastrofie. Lecieli na meeting lotniczy do Pragi, gdy podczas burzy w rejonie Cieszyna, w ich samolocie oderwało się skrzydło, ucichł silnik i z nieba posypały się drobne, srebrzyste płatki. Szczątki samolotu uderzyły o dwa wyniosłe świerki nieopodal Cierlicka.

Poczta Polska 15 kwietnia 1933 roku wydała znaczek emisji: "Zwycięzcy Challenge’u – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura”.

Na wystawie prezentowane są etapy powstawania tej emisji od koncepcji, przez projekt, sztychy, próby barw, akcept z uwagami Ministra Poczt i Telegrafów, do finalnego produktu – znaczka.

Wystawę można zobaczyć do 30 czerwca 2021 r. w gmachu Poczty Głównej przy ul. Z. Krasińskiego 1 we Wrocławiu.

Źródło: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
comments powered by Disqus