Przejdź do treści
Źródło artykułu

Port Lotniczy Gdańsk Mecenasem Projektu Upowszechniania i Promocji „Sądu Ostatecznego"

Dzisiaj, 24.03.2015 r., o godzinie 10:00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbyła się uroczystość podpisania umowy sponsorskiej, w myśl zapisów której Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy został Mecenasem „Programu upowszechniania wiedzy oraz promocji obrazu Sąd Ostateczny Hansa Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku”, przekazując na ten cel środki pieniężne. Podpisy pod umową złożyli: Pan Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego i Pan Wojciech Bonisławski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

„W dniu dzisiejszym wykonaliśmy pierwszy krok w stronę promocji największych dóbr narodowych znajdujących się w naszym regionie. Mamy nadzieję, że ten krok, będzie mógł nas doprowadzić do stworzenia w przyszłości oddziału muzeum w Porcie Lotniczym Gdańsk, wzorem z takich lotnisk jak np.: Ateny, czy Amsterdam”- powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (1433-1494), który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, to oprócz Damy z łasiczką Leonarda da Vinci najcenniejsze w polskich zbiorach dzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego. To dzieło o bezcennych walorach artystycznych i ogromnym znaczeniu historycznym. Ze względu na wyniki licznych współczesnych badań nad renesansem flamandzkim, obraz zyskuje nowe atrybuty potwierdzające jego ogromne znaczenie w historii rozwoju  sztuki europejskiej.


"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga (fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Obraz znany jest doskonale miłośnikom sztuki i oglądany przez nich; średnia osób odwiedzających Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, to ok. 50 tysięcy osób. Jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Gdańska.

Tak znaczące dzieło, opiekę nad którym od ponad pół wieku sprawuje Muzeum Narodowe w Gdańsku wymaga stale  realizowanego i wzbogacanego programu kulturalnego i, różnorodnych w formie, projektów upowszechniania wiedzy adresowanych do dobrze zdefiniowanych grup odbiorców.

Od dzisiaj realizacja takiego programu jest możliwa. W ciągu najbliższych miesięcy Muzeum Narodowe w Gdańsku zaoferuje swoim Gościom niezbędne do samodzielnego zwiedzania foldery i przewodniki, książki dla dzieci oraz publikacje o charakterze popularnonaukowym, ciekawy program edukacyjny dla dzieci oraz cykliczne spotkania dla dorosłych. W planach MNG jest realizacja interaktywnych działań w przestrzeni miasta. Pierwszym efektem wsparcia programu popularyzacji wiedzy o „Sądzie Ostatecznym” będzie przygotowywana właśnie oferta „Nocy Muzeów 2015” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, na którą muzealnicy już serdecznie zapraszają.

Małgorzata Posadzka
Rzecznik Prasowy
Muzeum Narodowe w Gdańsku

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony