Zapomniani bohaterowie
W sobotę 14 lipca na kilka tygodni zawita do siedziby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wystawa zorganizowana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Zatytułowana "Zapomniani bohaterowie", ukazuje losy polskich lotników walczących pod niebem Francji latem 1940.
Polscy lotnicy znaleźli się we Francji po klęsce wrześniowej i stanowili liczną grupę cudzoziemców. Był to też ich pierwszy kontakt z konstrukcjami lotniczymi generacji końca lat trzydziestych (MS.406, MB.152, D.520), znacznie przewyższającymi sprzęt z kampanii wrześniowej. Szybko docenili jego zalety i potrafili je wykorzystać. Niestety początkowy okres 1940 r. nie przyniósł żadnych większych działań ze strony Francji i Wielkiej Brytanii, które, wypełniając sojusznicze zobowiązania, wypowiedziały Niemcom wojnę (nazywa się go "sitzkriegiem" - "wojną na siedząco" lub "drôle de guerre" - "dziwną wojną"), a nasi piloci spędzali czas na treningach i sporadycznych misjach bojowych. Po ataku Niemiec na zachód w maju 1940 przystąpili oni do walki odnosząc szereg sukcesów, jednak Francja upadła w bardzo krótkim czasie i polscy lotnicy musieli się ewakuować do Anglii. Tam pozostali na dłużej.
Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt powiększeń archiwalnych fotografii, w części nigdy wcześniej nie prezentowanych, oraz kilkanaście cyfrowych barwnych rekonstrukcji i wizualizacji samolotów polskich pilotów we Francji. Liczne tablice umożliwią zapoznanie się z historią PSP (Polskich Sił Powietrznych) we Francji. Dodatkową atrakcją będą silniki francuskich samolotów (Renault 6Q z Caudrona 635 i Hispano-Suiza 12X z myśliwca Dewoitine D.501), pochodzące ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Aranżacja wystawy w Dużym Hangarze MLP: Michał Mietelski i Piotr Łopalewski.
Komentarze