Przejdź do treści
Samoloty C-47 Dakota i szybowce CG-4 na lotnisku tuż przed startem (fot. USAF/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

"Wyzwolenie Europy" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 19.06.2018r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Wyzwolenie Europy".

"Wyzwolenie Europy" – Dokument obrazujący wkład sił powietrznych krajów sprzymierzonych w wyzwolenie Europy spod hitlerowskiego panowania.


Wkład w wyzwolenie Europy miały wojska powietrznodesantowe, które zostały użyte podczas operacji Varsity.

Operacja Varsity – amerykańsko-brytyjsko-kanadyjska operacja powietrznodesantowa przeprowadzona 24 marca 1945 nad Zagłębiem Ruhry.

W operacji wzięło udział ponad 16 000 spadochroniarzy i kilka tysięcy samolotów, co daje jej status największej w historii operacji powietrznodesantowej, która była przeprowadzona w ciągu jednego dnia i w jednym miejscu.


Desant spadochronowy z samolotów C-47 (fot. US Army Signal Corps photographer Post-Work: User:W.wolny/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Varsity stanowiła część operacji Plunder, akcji mającej na celu przekroczenie Renu przez 21. Grupę Armii marszałka Bernarda Montgomery'iego. Varsity miała pomóc jego jednostce przekroczyć rzekę na wysokości Zagłębia Ruhry, konkretnie miast Hamminkeln i Wesel.

Brytyjska 6. Dywizja Powietrznodesantowa została zobowiązana do zdobycia miast Schnappenberg i Hamminkeln oraz większości powierzchni lesistych wzgórz Diersfordter Wald, a także zabezpieczenia trzech mostów na rzece Issel.

Świeżo sformowana amerykańska 17. Dywizja Powietrznodesantowa miała zdobyć miasto Diersfordt i resztę Diersfordter Wald.

Obie dywizje wykonały wszystkie swoje zadania w ciągu jednego dnia i utrzymały zdobyte tereny aż do przybycia jednostek 21. Grupy Armii, a następnie wzięły udział ofensywie na północne Niemcy.


Szybowiec Waco CG-4A Haig (fot. USAAF/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

W operacja wzięły udział także jednostki szybowcowe – głównie 194. Pułk Piechoty Szybowcowej i 6. Brygada Szybowcowa.


Douglas C-47 (fot. U.S. Air Force/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Jednostki powietrznodesantowe były transportowane samolotami C-47 i nowym C-46. Utracono 44 samoloty, uszkodzone zostały 332.


C-46 w locie (fot. U.S. Air Force/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Jednostki niemieckie walczące przeciwko aliantom w operacji Varsity składały się m. in. z oddziałów Volkssturmu i elementów 116. Dywizji Pancernej oraz 7. i 8. Dywizji Strzelców Spadochronowych.

Pomimo kilku błędów, operacja zakończyła się sukcesem, zarówno jeśli chodzi o uchwycenie mostów na Renie, jak i zabezpieczenie miast, które mogłyby zostać wykorzystane przez Niemców do opóźnienia ataku brytyjskich sił lądowych. Dwie dywizje powietrznodesantowe poniosły ponad 2000 ofiar, ale do niewoli dostało się około 3000 żołnierzy niemieckich. Varsity była ostatnią przeprowadzoną na szeroką skalę operacją powietrznodesantową aliantów podczas II wojny światowej.
Źródło: Wikipedia

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony