Przejdź do treści
"Nocnych lotów świadectwa - polskie dywizjony bombowe w latach drugiej wojny światowej we wspomnieniach"
Źródło artykułu

Wspomnienia "Bombowców"

Historia polskich skrzydeł jest ciągle nieopisana do końca, a ta publikacja jest próbą wyciągnięcia z zapomnienia tych nielicznych, co nocą wracając do bazy liczyli na powrót szczęśliwy.

Przedstawiamy Państwu najnowszą publikację Muzeum Lotnictwa Polskiego. W serii "Acta Aeronautica" ukazała się właśnie książka "Nocnych lotów świadectwa - polskie dywizjony bombowe w latach drugiej wojny światowej we wspomnieniach". Jest to obszerne opracowanie działalności i losów lotników dywizjonów bombowych Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Autorzy - dr Krzysztof Mroczkowski i dr hab. Andrzej Olejko skupili się nie tyle na szczegółowym opisie operacji dywizjonów, lecz na osobistym doświadczeniu "bombowców" - lotników PSP, bezpośrednich uczestników walk na "powietrznym froncie" wojny z III Rzeszą. Często pozostający w cieniu kolegów z dywizjonów myśliwskich, członkowie załóg Battle'ów, Wellingtonów, Lancasterów i Mosquito przez pięć długich lat z poświęceniem walczyli na pierwszej linii jednych z najcięższych zmagań tej wojny, jakimi były kampania bombowa przeciwko Rzeszy, zwalczanie niemieckich okrętów podwodnych na Atlantyku oraz loty ze zrzutami do okupowanego kraju. Treść uzupełniono o obszerny wybór fotografii i dokumentów ze zbiorów Muzeum, autorów i innych źródeł.

Celem autorów było przedstawienie czytelnikom niezwykle cennych i dotychczas w większości niepublikowanych materiałów ze zbiorów Fundacji Charytatywnej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie, który trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki temu czytelnik może zagłębić się w drogi lotników wiodące do polskich dywizjonów RAF; perypetie życia w obcym kraju, trudy szkolenia, obowiązki, jakie ciążyły na poszczególnych członkach załóg; wreszcie koleje niebezpiecznych misji i zawziętych zmagań z silnym i zdeterminowanym przeciwnikiem. Książka stanowi solidną porcję historii żywej - pełnych nadziei, niebezpieczeństw, radości zwycięstw i goryczy strat, opowieści bohaterów naszej historii.

Książka dostępna jest w sklepie muzealnym oraz w sprzedaży wysyłkowej.

Pobierz fragment książki

O autorach

dr hab., prof. UR Andrzej Olejko - historyk, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor licznych, często pionierskich publikacji o lotnictwie polskim w różnych okresach jego historii. Prezes Stowarzyszenia Niebo nad Historią.

dr Krzysztof Mroczkowski - kierownik Działu Inwentaryzacji Muzealiów MLP, pracownik naukowy i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor szeregu wydawnictw, wystaw i projektów z zakresu historii lotnictwa wojskowego i techniki lotniczej.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony