Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wskaźniki ciśnienia z PZL P.11c ofiarowane Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W ostatnim czasie zbiory MLP wzbogaciły się o bardzo cenne eksponaty. Są to dwa manometry pochodzące z tablicy przyrządów legendarnego samolotu myśliwskiego PZL P.11c. Dar został przekazany przez zamieszkałego w Wielkiej Brytanii, lekarza i pilota sportowego polskiego pochodzenia pana Thorwalda Springera.

Manometr to inaczej wskaźnik ciśnienia, który może być użyty do pomiaru ciśnienia paliwa lub oleju w silniku samolotu. Zwykle mechanizm ten składa się z elastycznej rurki metalowej, wygiętej w kształcie łuku. Jej nieruchomy koniec połączony jest giętkim przewodem ze zbiornikiem paliwa lub oleju, drugi - ruchomy - ma za zadanie poruszać za pomocą dźwigni wskazówkę na tarczy z cyframi (ciśnienie w kg na cm2). Przy wzroście ciśnienia w zbiorniku rurka prostuje się i odchyla wskazówkę.

Przekazane wskaźniki zostały wykonane w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku w warszawskich zakładach G. Gerlach. Było to jedno z 44 przedsiębiorstw wytwarzających części lotnicze w II Rzeczypospolitej. Firma zajmowała się m. in. wyrobem instrumentów pomiarowych a także lornetek i dalmierzy optycznych.

Pozyskane manometry przyczynią się do uzupełnienia wyposażenia kabiny znajdującego się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego unikatowego na skalę światową samolotu PZL P.11c. Jest to jedyny z około 350 wyprodukowanych egzemplarzy tego typu myśliwca.

Więcej zdjęć na stronei Muzeum Lotnictwa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony