Porozumienie o współpracy krakowskiego muzeum z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej

MLP w Krakowie podpisało porozumienie o współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej (fot. muzeumlotnictwa.pl)

9 grudnia br. w czasie otwarcia wystawy opowiadającej o losach Milana Rastislava Štefánika Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego – Krzysztof Radwan i Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie – Tomáš Kašaj podpisali porozumienie o współpracy. Porozumienie to pozwoli na realizacje ciekawych projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze słowackich i polskich szkół, ale przede wszystkim będzie przyczynkiem do realizacji kolejnych wystaw.

W czasie swojego przemówienia Pan Konsul Generalny Republiki Słowackiej zwrócił uwagę, że właśnie Lotnisko Rakowice-Czyżyny, było miejscem, które odegrało ważna rolę w historii słowacko-polskich stosunków.

Dokładnie 7 czerwca 1939 roku około południa, trzy rozpoznawczo – bombowe samoloty S.328 Smolik i szkolno-treningowy samolot Aero Ab.101 ze słowackiej 64. Eskadry Rozpoznawczej, stacjonującej w Piešt’anach wylądowały w Polsce. Aero właśnie tutaj na terenie byłego lotniska II pułku lotniczego Rakowice-Czyżyny i trzy Smolki na lotnisku w Dęblinie. Chodziło o pilotów, którzy nie zgadzali się z polityką okupowanego państwa i uciekli do Polski, aby przy boku swoich przyjaciół z Polski walczyć z okupantami z hitlerowskich Niemiec.

Lotnikom jako uchodźcom politycznym postanowiono udzielić azylu. Dnia 1 lipca 1939 r. lotnicy słowaccy podpisali dokument wstąpienia do polskiego lotnictwa! Ostatni z tych lotników zmarł dwa lata temu.

Wystawę będzie można obejrzeć do 10.01.2020 roku w godzinach otwarcia Muzeum.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus