„Ofensywa bombowców” – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 8.11.2016r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. „Ofensywa bombowców”.
Każda z projekcji jest poprzedzona krótkim wprowadzeniem. Filmy dotyczą historii różnych statków powietrznych i ich zastosowania w czasie działań wojennych.
„Ofensywa bombowców” – Dokument ten ukazuje aliancką ofensywę bombową skierowaną przeciwko niemieckim miastom i zakładom zbrojeniowym podczas drugiej wojny światowej. Można się dowiedzieć czego oczekiwano po tej formie ataku na Niemcy, a jaki był jej faktyczny skutek.
Formacja B-24 w drodze do celu (fot. U.S. Air Force/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Trwająca tydzień wielka aliancka ofensywa poważnie zmniejszyła zdolności bojowe Luftwaffe i podkopała morale niemieckich pilotów. W wyniku operacji „Argument” Niemcy stracili panowanie w powietrzu, a załogi amerykańskich bombowców podbudowały swoją pewność siebie i bojowość.
Do tego czasu załogi bombowców unikały, gdy tylko się dało kontaktu z niemieckimi myśliwcami, ale od czasu nalotów w „Wielkim Tygodniu” amerykańscy stratedzy tak planowali naloty, by wyciągnąć w powietrze jak największą liczbę niemieckich myśliwców. Stało się to możliwe, ponieważ dzięki wprowadzeniu do walki myśliwców P-51 Mustang, alianckie bombowce były eskortowane przez cały czas lotu do i od celu. Dzięki temu USAAF mogły teraz planować naloty na Berlin i poczynić duże straty w przemyśle stolicy Rzeszy, a także sprowokować Luftwaffe, by rzuciła swe najlepsze siły do obrony Berlina.
Widok samolotu Boeing B-17 z góry (fot. U.S. Air Force/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Naloty na Berlin
4 marca 1944 roku samoloty USSTAF wykonały pierwsze z całej serii nalotów na Berlin. Walki w powietrzu były zacięte, z dużymi stratami po obu stronach, ale o ile zaplecze przemysłowe i ludzkie po stronie aliantów w tej fazie wojny było duże i stabilne, o tyle każda niemiecka strata czy to samolotu, czy to pilota, trudna była do zastąpienia. Niemieckie lotnictwo stawało się słabsze z dnia na dzień. Wiosną 1944 roku siły strategiczne aliantów zaatakowały z ograniczonym skutkiem stocznie produkujące U-Booty, fabryki lotnicze, szlaki komunikacyjne oraz inne gałęzie przemysłu. Mimo dużych strat, alianci uparcie dążyli do zdobycia miażdżącej przewagi w powietrzu.
Gdy ostatecznie 1 kwietnia zakończyła się wielka ofensywa alianckiego lotnictwa bombowego i wszystkie siły powietrzne zostały skierowane do zadań taktycznych w związku z planowaną inwazją na Normandię, lotnictwo aliantów było na najlepszej drodze do zdobycia miażdżącej przewagi na niebie całej Europy.
Źródło: Chris Hant, "Siły zbrojne Aliantów. Bombowce Aliantów 1939-1945" („Bellona”)
Komentarze