Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe wydawnictwa Muzeum Lotnictwa Polskiego

Z końcem 2012 roku ukazały się nowe wydawnictwa Muzeum Lotnictwa Polskiego. Są to: folder o silnikach z kolekcji Muzeum, monografia samolotu PWS-26 oraz pierwszy tom cyklu poświęconego lotnictwu I wojny światowej.

Serca samolotów

"Serca samolotów. Silniki z kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego" to przegląd jednego z najbogatszych na świecie krakowskiego zbioru napędów lotniczych. Jest to zarazem zwięźle podana historia tych mechanizmów, dzięki którym od ponad 100 lat powstają coraz doskonalsze maszyny latające cięższe od powietrza. Autorem książeczki jest Jan Hoffmann, dobrze znany bywalcom Muzeum znawca i popularyzator tajników konstrukcji lotniczych, autor barwnych opowieści o lotnictwie, komentator Małopolskich Pikników Lotniczych, przez wiele lat kierujący Działem Upowszechniania Muzealiów. Wykład zawarty w książeczce uzupełniają liczne fotografie barwne silników i napędzanych nimi samolotów.


PWS-26

"PWS-26" to monografia jednego z dwóch ostatnich samolotów-weteranów zmagań polskiego lotnictwa z Luftwaffe we wrześniu 1939 r. Autorem jest historyk dr Krzysztof Mroczkowski, kierownik Działu Inwentaryzacji Muzealiów MLP, kurator wielu wystaw czasowych w Muzeum, autor i współautor książek i artykułów o tematyce lotniczej. Szkolno-treningowy PWS-26 to samolot, z którym nieodłącznie związane są historie młodych adeptów przedwojennego lotnictwa wojskowego, dramat września '39, biografie późniejszych asów i lotników dywizjonów bombowych, wreszcie zawiłe losy eksponatów "stacjonujących" na dawnym Lotnisku Rakowice-Czyżyny. Opis konstrukcji i historii samolotu uzupełniają wspomnienia lotników, archiwalne fotografie i tablice z przedwojennego "Opisu technicznego płatowca PWS-26" oraz kilkanaście sylwetek barwnych w mistrzowskim wykonaniu Marka Radomskiego, związanego od lat z MLP twórcy znakomitej grafiki lotniczej, znawcy barwy i godła w lotnictwie.



Skrzydła i ludzie wielkiej wojny 1914-1918. Tom I: Samolot narzędziem walki


Pierwszy tom planowanego 9-częściowego opracowania poświęconego lotniczej historii I wojny światowej. Już w 1911 r. samolot został użyty bojowo, jednak to właśnie wielka wojna 1914-1918 stała się konfliktem, podczas którego ukształtowało się lotnictwo wojskowe. Dla znawców tematyki lotniczej są to oczywistości, jednak szczegóły historii pierwszo-wojennego lotnictwa pozostają często nieznane. Autorzy książki podjęli próbę przybliżenia nowych faktów dotyczących tego zagadnienia w oparciu o niewykorzystane dotychczas źródła archiwalne oraz szeroki wybór prac badaczy z Polski, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii. Książka jest wspólnym przedsięwzięciem dr. Krzysztofa Mroczkowskiego, dr. hab. prof. UR Andrzeja Olejki - kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, autora i współautora wielu pozycji książkowych poświęconych szczególnie polskiemu lotnictwu, popularyzatora tematyki lotniczej na falach radia i w telewizji - oraz Katarzyny Zielińskiej, kierowniczki Działu Upowszechniania Muzealiów, absolwentki historii i doktorantki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku politologia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony