Muzeum Lotnictwa prezentuje nowe eksponaty
Zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciły się o cenne pamiątki, jakimi są kożuch lotniczy i kurtka mundurowa pilota myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, kapitana Gustawa Radwańskiego.
Gustaw Marian Radwański urodził się 2 maja 1913 w Łodzi. psycholog, harcmistrz, kapitan pilot (F/Lt) RAF, pedagog. Był harcerzem, osiągnął stopień harcmistrza, pełnił funkcję drużynowego 16. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego i redaktorem naczelnym wydawanego przez Drużynę pisma "Sulimczyk". Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie; do jego kolegów należeli m.in. Jerzy Damsz, Józef Gil, Bolesław Własnowolski, Józef Wójcik, Jerzy Mencel - późniejsi piloci PSP. Pilot myśliwski, uczestnik bitwy o Anglię (jako podporucznik pilot - Pilot Officer), latał w składzie 151., 56. i 607. dywizjonów myśliwskich RAF. Od grudnia 1941 r. w 302. Dywizjonie Myśliwskim "Poznańskim", później w 316. Dywizjonie Myśliwskim "Warszawskim".
13 lutego 1942 samolot Gustawa Radwańskiego zderzył się w locie z samolotem pilotowanym przez sierżanta Jana Musiała; w wyniku zderzenia sierżant Musiał zginął.
Według listy Bajana Gustaw Radwański uszkodził 1 samolot niemiecki (poz. 414 na liście). Został odznaczony m.in. trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
Gustaw Radwański był nie tylko jednym z "nielicznych", którzy bronili nieba Anglii, a później wywalczyli zwycięstwo nad Luftwaffe na zachodnioeuropejskim teatrze działań. W czasach pokoju służył społeczeństwu jako psycholog i pedagog. Zmarł 10 października 1961 r. w Londynie, gdzie został pochowany.
Kurtka lotnicza Irvin
Należąca do kpt. Gustawa Radwańskiego kurtka lotnicza-kożuch typu Irvin RAF Sheepskin Flying Jacket to dobrze znany i poszukiwany przez miłośników lotnictwa i kolekcjonerów element garderoby lotników RAF. Jest to drugi egzemplarz tego typu odzieży w zbiorach Muzeum (pierwszym była kurtka należąca do mjr. pil.-obs. Aleksandra Chełstowskiego z 300. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej"). Produkowana przez znanego producenta spadochronów kurtka występowała w różnych odmianach, w miarę wprowadzania zmian wymuszonych przez doświadczenie oraz wojenne uwarunkowania materiałowe i produkcyjne. Ze względu na sposób szycia kurtki G. Radwańskiego można przyjąć, iż została wyprodukowana w latach 1942-1943.
Materiał stanowiła skóra jagnięca, wewnątrz z włosem. Runo i skóra barwione na kolor brązowy. Wysoki kołnierz wyposażony w pasek z zapięciem. Sama kurtka zapinana na suwak. Na rękawach znajdują się metalowe zamki, ułatwiające zakładanie rękawic. Na dole kurtki pasek z klamerką, którym można regulować szerokość dołu kurtki. Pod pachami wykonano otwory wentylacyjne. Na zewnątrz kurtka wzmocniona naszytymi paskami skórzanymi. Na wewnętrznej stronie na plecach poniżej kołnierza zawieszka skórzana z naszywką, na której wyhaftowany czerwoną nicią napis "GUSTAW RADWANSKI".
Kurtka mundurowa
Sukienna kurtka mundurowa RAF battledress. Na naramiennikach oznaki stopnia Flight Lieutenant w postaci podwójnych tasiemek. Oba rękawy przyozdobione naszywkami POLAND w wersji drukowanej. Na lewej piersi haftowane skrzydełka pilota Royal Air Force oraz zestaw 6 baretek:
- Krzyż Walecznych - 3-krotne nadanie (polski)
- Medal Lotniczy (polski)
- 1939-1945 Star (brytyjski)
- Air Crew Star (brytyjski)
- Defence Medal (brytyjski)
- War Medal 1939-1945 (brytyjski)
Darczyńcą pamiątek po Gustawie Radwańskim jest Pan Karl Mierzejewski ze State College w stanie Pennsylvania (USA). Ojciec Pana Mierzejewskiego, por. (F/Lt) Józef Feliks Mierzejewski, był pilotem 308. Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego" i kolegą kpt. Gustawa Radwańskiego.
Kurtki można oglądać na ekspozycji w Gmachu Głównym obok samolotu Supermarine Spitfire LF Mk XVI w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego", wśród innych eksponatów - pamiątek PSP w Wielkiej Brytanii.
Komentarze