Muzeum Lotnictwa Polskiego jednym z najlepszych muzeów
Muzeum Lotnictwa Polskiego może zapisać na swoim koncie kolejny sukces. W rankingu na najlepsze muzea, który przygotowało pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" ta instytucja kultury Województwa Małopolskiego zajęła drugie miejsce w kategorii muzeów prowadzonych przez województwa. Na swoją znakomitą lokatę zapracowała nie tylko bogatą ekspozycją. Uznanie wzbudziła przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna skierowana do młodszych i starszych odwiedzających.
Jak podkreślają organizatorzy rankingu, od 2007 roku liczba osób, które odwiedzają polskie muzea zwiększyła się o 50 proc. Wówczas było to niespełna 20,5 mln, natomiast 7 lat później - w 2014 roku liczba ta przekroczyła 30,5 mln. Z jednej strony ten wzrost to zasługa budowanych kolejnych obiektów i coraz to nowocześniejsza forma prezentowania eksponatów. Z drugiej – co jeszcze ważniejsze – przemyślana oferta, która zachęci do odwiedzin.
Oba te warunki spełnia Muzeum Lotnictwa Polskiego. Znakomita ekspozycja i bogata oferta to niewątpliwe atuty tej największej tego typu placówki w Europie Środkowej, w której zbiorach znajduje się ponad 300 statków powietrznych (samolotów, śmigłowców i szybowców), z czego wiele to unikaty w skali światowej, a także kolekcja ponad 230 silników lotniczych, którą eksperci uznają za jedną z najlepszych na świecie. Potwierdza to też frekwencja. Od kilku lat liczba odwiedzających stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku Muzeum gościło blisko 200 tys. osób.
W rankingu najlepszych polskich muzeów brano pod uwagę m.in. liczbę gości, sposoby na przyciągnięcie kolejnych odwiedzających, ofertę ekspozycji, programy zwiedzania i inne wydarzenia, które są organizowane w placówce. To właśnie ta dodatkowa aktywność miała decydujący wpływ na końcowy rezultat. A w tej dziedzinie Muzeum Lotnictwa zdaje się być ekspertem. Wśród najciekawszych propozycji znajduje się wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014", która pozwala na poznanie losów Europy w czasie I wojny światowej, wykorzystując w tym celu formę komisku, którą wzbogacono nowoczesnymi technologiami i grą świateł. Oprócz tego Muzeum organizuje szereg lekcji (np. Kamuflaż samolotów, Cienie i blaski życia pilota, II wojna w powietrzu) czy oferuje zajęcia dla najmłodszych w ramach Lotniczego Przedszkola. Z kolei podczas warsztatów w ramach Bonu Kultury można spotkać najwybitniejsze osoby związane z polskim lotnictwem i kosmonautyką, a w Kinie Lotnik – obejrzeć filmy o tematyce lotniczej. Muzeum organizuje też zajęcia specjalistyczne dla osób niepełnosprawnych, klub dyskusyjny dla seniorów, wykłady przy samolocie, a nawet... urodziny. Sztandarową imprezą jest jednak Małopolski Piknik Lotniczy, który co rok przyciąga kilkudziesięciu pilotów i kilkanaście tysięcy widzów.
Wszystkie te działania zaowocowały zdobyciem wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należą: tytuł Wydarzenie Historyczne Roku 2014, zdobyty w kategorii "Wystawa" za wystawę stałą "Skrzydła Wielkiej Wojny - Małopolska 1914-2014" czy Certyfikat Jakości TripAdvisor – przyznawany najlepszym muzeom w Polsce. Nie mniej ważne są wyróżnienia przyznawane przez odwiedzających – nominacje do nagrody Słoneczniki, w której to rodzice wyróżniają najlepsze zajęcia skierowane do dzieci. Jednostka ma na swoim koncie także certyfikaty: Miejsca Przyjaznego Maluchom i Miejsca Przyjaznego Seniorom.
– Jesteśmy organizatorem lub współorganizatorem 23 instytucji kultury, wśród których są miejsca niepowtarzalne: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Opera Krakowska, Teatr im. Juliusza Słowackiego – to tylko kilka przykładów, które pokazują, jak szerokie jest spektrum naszych działań – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa. I dodaje: – Każdego roku zarząd województwa inwestuje w małopolską kulturę. Efekty tych wysiłków mieszkańcy i turyści mogą podziwiać gołym okiem - to nowe, ciekawe architektonicznie obiekty, poszerzona i bardziej dostępna oferta kulturalna czy lepsze standardy pracy i obsługi zwiedzających. Czynnie włączamy się też w wiele wydarzeń organizowanych w Małopolsce – zarówno tych największych i najbardziej rozpoznawalnych, jak i lokalnych, które zasługują na wsparcie i promocję.
Zwycięzcą w kategorii muzeów prowadzonych przez województwa zostało Muzeum Sztuki w Łodzi, natomiast na najniższym stopniu podium uplasowało się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Z kolei w kategorii muzeów prowadzonych przez miasta wojewódzkie pierwsza trójka rankingu wygląda następująco: Muzeum Powstania Warszawskiego, Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Okręgowe w Toruniu. W tej kategorii – na V miejscu – znalazło się Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Komentarze