Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kino MLP przedstawia: The Spirit of St. Louis

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na kolejną projekcję z cyklu Hollywood Takes Off. Film w przestworzach. Tym razem pokażemy film Billy'ego Wildera The Spirit of St. Louis z 1957 r. Jest to biograficzny obraz poświęcony postaci amerykańskiego pilota Charlesa Lindbergha (1902-1974), który pierwsze "kroki" w powietrzu stawiał jako pilot i kaskader tzw. ery barnstormingu, występując jako Daredevil (śmiałek) Lindbergh. Następnie służył jako pionier lotnictwa pocztowego, pomagając w rozwoju i promocji tej gałęzi lotnictwa.

W 1928 r. Charles Lindbergh podjął próbę zdobycia wynoszącej 25 tys. dolarów nagrody Orteiga, ufundowanej przez nowojorskiego hotelarza francuskiego pochodzenia dla pierwszego człowieka, który dokona przelotu non stop między Nowym Jorkiem i Paryżem (wcześniej dokonywano transatlantyckich przelotów, jednak na krótszych dystansach bądź etapami). Nie udało się to m.in. słynnym asom wielkiej wojny, Charlesowi Nungesserowi i Rene Fonckowi. 20 maja 1927 r. Charles Lindbergh wystartował samolotem Ryan NYP "Spirit of St. Louis" o znakach N-X-211 z lotniska Roosevelta w Nowym Jorku. Po 33,5 godzinach nieprzerwanego, samotnego lotu wylądował na paryskim lotnisku Le Bourget. Ten wyczyn przyniósł mało wówczas znanemu Lindberghowi światową sławę i zaszczytne miejsce w historii lotnictwa.

Obraz Wildera, którego scenariusz jest oparty na autobiograficznej książce Lindbergha, jest filmową opowieścią o tym słynnym locie. W swoim czasie film zadziwiał efektami specjalnymi (nominacja do Oscara w 1958), chwalono również odtwórcę głównej roli (James Stewart). Uznany został za sugestywną opowieść o wyczynie jednostki, w którym dokonuje się jeden z "wielkich kroków ludzkości".

Film w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami.

Wstęp do filmu wygłosi filmoznawca dr Michał Oleszczyk.

Twórcy filmu

Billy Wilder (1906-2002) był jednym z czołowych reżyserów "złotej ery" Hollywood. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Suchej Beskidzkiej, mieszkał następnie w Wiedniu i w Berlinie, gdzie rozpoczął karierę pisarską. Uchodząc z nazistowskich Niemiec udał się do Paryża, gdzie debiutował jako reżyser, a następnie do Los Angeles. W "fabryce snów" odniósł wielki sukces, zdobywając m.in. 2 Oscary za reżyserię i 3 za scenariusz. Jest autorem takich klasyków kina, jak Stracony weekend, Bulwar zachodzącego słońca i Sabrina.

James Stewart (1908-1997) to wybitny aktor filmowy i teatralny, w latach 40., 50. i 60. gwiazdor współpracujący z najlepszymi reżyserami - Frankiem Caprą, Alfredem Hitchcockiem, Anthonym Mannem, Johnem Fordem. Repertuar ról odgrywanych przez Stuarta był bardzo bogaty i obejmował występy w różnych konwencjach gatunkowych - od komedii po dreszczowiec. Związki Jamesa Stuarta z lotnictwem sięgały daleko poza odtwarzanie ról pilotów (np. w filmie Start Feniksa z 1965 r.), był on bowiem także pilotem wojskowym, weteranem II wojny światowej i wojny w Wietnamie, który w trakcie czynnej służby dosłużył się stopnia generała brygady.

Poniedziałek, 14 maja 2012 r.
godz. 18:30
sala kinowa Muzeum Lotnictwa Polskiego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony