Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Guadalcanal" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 5.02.2019 r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. „Guadalcanal”.

Guadalcanal – pierwsza amerykańska operacja desantowa podczas drugiej wojny światowej i pierwszy strategiczny sukces podczas wojny z Japonią. Zdobycie tej wyspy pozwoliło amerykańskiemu lotnictwu przejść do kontrofensywy i przerwać pasmo japońskich sukcesów.


Guadalcanal – mała, bagnista, malaryczna i pokryta dżunglą wyspa. Na niej betonowy pas, na którym ledwo mogły lądować samoloty. To miejsce stało się terenem być może najważniejszych walk na Pacyfiku.

Guadalcanal dla Japonii stanowiła bramę w kierunku Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Dla Amerykanów powstrzymanie japońskiej ofensywy i zajęcie wyspy mogło oznaczać rozpoczęcie kontrnatarcia.

Walki o Guadalcanal, trwające od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943, były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od ośmiu miesięcy wojnie z Japonią. Operacja lądowania na wyspie Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona była też pierwszym amerykańskim desantem w obliczu nieprzyjaciela i to przeprowadzonym od razu z powodzeniem. Jednocześnie trwały walki flot, lotnictwa bombowego i myśliwskiego.

Kampania prowadzona w trudnym terenie, w niesprzyjających warunkach klimatycznych i przeciwko bijącemu się z determinacją do końca przeciwnikowi. Była to jednocześnie kampania, która obaliła mit o niezwyciężoności armii japońskiej i pozwoliła społeczeństwu w USA odzyskać wiarę w swoich żołnierzy.

Zdobywszy niemal bez oporu Lotnisko Hendersona, Amerykanie byli przekonani, że zaskoczyli Japończyków. Znacznie później (w początkach listopada 1942 roku) wywiad amerykański rozszyfrował depesze nieprzyjaciela, z których wynikało, że dowódcy japońscy wiedzieli o zbliżaniu się armady, ale uznali, że jest to tylko „piracki rajd”, więc nakazali swym wojskom na wyspie cofnięcie się głęboko w dżunglę celem przeczekania ataku. Gdy zorientowali się, że to ofensywa na pełną skalę, było już za późno.


Lotnisko Hendersona na Guadalcanalu (fot. U.S. Navy (photographed from a USS Saratoga (CV-3) plane) /Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Była pierwszą udaną operacją desantową tej wojny i początkiem dalszej ofensywy w kierunku Japonii. Lotnisko Hendersona stało się najważniejszą bazą lotniczą w tym regionie (stąd m.in. wystartowały 18 kwietnia 1943 roku myśliwce P-38, które zestrzeliły samolot admirała Yamamoto nad Wyspą Bougainville’a) i podstawą rajdów bombowych przeciwko wielkiej bazie japońskiej w Rabaulu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony