Przejdź do treści
Źródło artykułu

Aktualizacja programu X Małopolskiego Pikniku Lotniczego

Dobra wiadomość - górka reporterska po roku przerwy powraca! Będzie można zrobić dobre zdjęcia startów i lądowań!!

Zaktualizowany program X Małopolskiego Pikniku Lotniczego:

- 11:00 - otwarcie pokazów lotnictwo lekkie i ultralekkie Mil Mi-8RL - 3 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Kraków-Balice
- 11.15 - skoki spadochronowe w wykonaniu członków WKS Wawel z samolotu WSK PZL An-2TD "Wiedeńczyk"
- 11.45 - akrobacja samolotowa
- 12.45 - akrobacja samolotowa
- 13.00 - Supermarine Spitfire LF Mk.XVIE pilot: Jacek Mainka/Stephen Stead
- 13.45 - akrobacja szybowcowa - MDM-1M FOX Solo, pilot: Jerzy Makula
- 14.45 - akrobacja samolotowa
- 15.45 - akrobacja samolotowa
- 16.00 - Zespół Akrobacyjny ,,Biało-Czerwone Iskry" - przelot ze smugaczami
- 16.45 - akrobacja samolotowa
- ok. 17.00 - Supermarine Spitfire LF Mk.XVIE pilot: Jacek Mainka/Stephen Stead
- ok. 17.00 przelot samolotu transportowego CASA C-295 8. Baza Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice

Dodatkowo wszystkich zainteresowanych zapraszamy na prezentację projektu "Skrzydła Wielkiej Wojny", która odbędzie się o godzinie 14.30 w namiocie przy Małym Hangarze, w którym budowana jest wystawa. W programie omówienie projektu oraz oprowadzanie po budowanej wystawie - gospodarzem będzie dr Krzysztof Mroczkowski autor projektu.
Więcej informacji będzie dostępne w centrum prasowym podczas Pikniku!

O projekcie SWW:

Równo sto lat temu krakowski "Czas" relacjonował: "Wiadomość o śmierci następcy tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonki przeszła do tutejszego C. K. Biura korespondencyjnego po godz. 3 po południu. Biuro rozesłało ją natychmiast Redakcyom wszystkich dzienników. Czas otrzymał bliższe szczegóły strasznego zamachu osobno z Wiednia." W miesiąc później wybuchła wojna, nazwana przez współczesnych Wielką. Małopolsce w okresie owej wojny przypadła rola szczególna, nasz region w latach 1914-1915 był areną krwawych zmagań armii austro-węgierskiej i niemieckiej z armią rosyjską. Podróżując wzdłuż stworzonego Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, można zobaczyć pamiątki tamtych czasów: zachowane forty Twierdzy Kraków, krakowskie Oleandry, z których wyruszyła I Kompania Kadrowa, liczne cmentarze wojenne oraz muzea.

W wigilię setnej rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny, 27 lipca 2014 r., Muzeum Lotnictwa Polskiego, posiadające w swych zbiorach jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji pamiątek z tego okresu otworzy nową ekspozycję. Bez wątpienie wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny" będzie kluczowa dla Muzeum Lotnictwa Polskiego. Pozwoli na przygotowanie godnej oprawy dla najcenniejszych eksponatów będących w posiadaniu MLP oraz pozwoli przybliżyć pamięć o wydarzeniach, które przed wiekiem kształtowały świat, jaki dziś znamy... Wówczas powszechnie uważano, że "lotnictwo to świetny sport, ale na wojnie samolot nie będzie absolutnie przydatny". Również żaden ówczesny strateg w najśmielszych wizjach nie mógł przypuszczać, że to właśnie zawodna maszyna ze sklejki, cienkiej aluminiowej blachy, prześcieradłowego płótna i fortepianowego drutu zrewolucjonizuje sposób prowadzenia wojen i że stanie się to już podczas trwania tego pierwszego światowego konfliktu...

Wystawa realizowana w ramach projektu "Skrzydła Wielkiej Wojny, Małopolska 1914-2014" będzie jedną z największych i najciekawszych ekspozycji otwieranych w Polsce i Europie Środkowej z okazji upamiętnienia 100 wybuchu I wojny światowej. O jej walorach świadczą nie tylko unikatowe zbiory ale i nowatorski projekt artystyczny projektu połączony z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

Realizacja "Skrzydeł Wielkiej Wojny" stała się możliwa dzięki dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wsparcia udzielonego przez Województwo Małopolskie oraz dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która umożliwiła przeprowadzenie prac remontowych w hangarze w którym zaprezentowana zostanie wystawa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony