Przejdź do treści
Źródło artykułu

Agrolotnictwo: latające maszyny rolnicze

Odrzutowe dwupłatowce, latające traktory w wojskowych barwach i 40 lat polskiego lotnictwa nad Nilem – te i inne ciekawostki można poznać na wirtualnej wystawie poświęconej agrolotnictwu.

Agrolotnictwo, jak popularnie określa się część lotnictwa gospodarczego, pozostaje w cieniu lotnictwa wojskowego i popisów mistrzów akrobacji. Jest to jednak niezwykle ciekawa część lotnictwa: to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w jednej z najbardziej podstawowych i najstarszych gałęzi gospodarki. Samoloty rolnicze stanowią odrębną kategorię maszyn latających a pilotowanie „latających traktorów” to niełatwy i niebezpieczny rodzaj latania. Chociaż samoloty i śmigłowce rolnicze są obecnie rzadkim widokiem na polskim niebie, to jednak nasz kraj może poszczycić się znaczącymi dokonaniami w produkcji i wykorzystaniu latających maszyn rolniczych.

Agrolotnictwo istnieje prawie tak długo, jak samo lotnictwo. W ciągu z górą 100 lat istnienia zapisało w historii awiacji wiele ciekawych kart. Wśród nich znajdziemy takie ciekawostki, jak nawożenie z balonu, Polskie Linie Lotnicze „LOT” w walce ze stonką, specjalna jednostka Luftwaffe opylająca lasy na zapleczu frontu wschodniego, operacja „Parobek” podczas wojny w Wietnamie. Nasza wirtualna wystawa przedstawia eksponaty zgromadzone w Muzeum, wprowadza w zagadnienia konstrukcji samolotów i śmigłowców rolniczych, wyjaśnia źródła sukcesów PRL-owskiego lotnictwa gospodarczego na międzynarodowym rynku usług.

Wystawa jest uzupełnieniem agrolotniczej ekspozycji plenerowej otwartej jesienią 2011 r. podczas III Zjazdu Agrolotników, który odbył się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zarówno ekspozycja jak i wystawa powstały staraniem weteranów polskiego agrolotnictwa we współpracy z Warszawskim Klubem Seniorów Lotnictwa. W ubiegły weekend, 8–9 listopada, polscy agrolotnicy spotykali się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, gdzie niedawno otwarto nową ekspozycję agrolotniczą.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania: agrolotnictwo.muzeumlotnictwa.pl oraz do odwiedzania ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony