Zaproszenie na prezentację książki o kpt. Zbigniewie Burzyńskim

Zaproszenie na prezentację książki o kpt. Zbigniewie Burzyńskim

Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Oficyna Wydawnicza „Ajaks” serdecznie zapraszają na prezentację książki pt. „Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902-1971)”.

Zbigniew Józef Burzyński – kapitan Wojska Polskiego, pilot – był konstruktorem balonów, jednym z pionierów polskiego sportu balonowego, dwukrotnym zdobywcą pucharu Gordona Bennetta i rekordzistą świata.

Decyzją Rady Miasta Legionowo z dn. 28 sierpnia 2019 r. jedna z ulic osiedla Piaski będzie nosić imię kapitana Zbigniewa Burzyńskiego. Nadanie nazwy poprzedziły kilkutygodniowe konsultacje społeczne.

Publikacja autorstwa dr. Zygmunta Kozaka, dr. Zbigniewa Moszumańskiego i dr. hab. Jacka Szczepańskiego zostanie zaprezentowana podczas XXIII Festiwalu Nauki 22 września 2019 r. (niedziela) o godz. 14:00 w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie (Pałac).

Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902 – 1971)

Jeden z najwybitniejszych polskich pilotów balonowych. Jego związek z baloniarstwem rozpoczął się, kiedy 1 maja 1921 został wysłany na kurs obserwatorów aeronautycznych do Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Toruniu, który ukończył z pierwszą lokatą i pozostał tam jako wykładowca. Awansował w tym czasie do stopnia podporucznika. Przetłumaczył z francuskiego instrukcję montażu zakupionego z demobilu sterowca nazwanego „Lech” i uczestniczył w montażu i próbach lotów, bez udziału instruktora. 27 września 1922 odbył pierwszy lot balonem wolnym. 18 maja 1923 awansował na stopień porucznika ze starszeństwem z dniem 1 marca 1923 i 3 lokatą w korpusie oficerów aeronautycznych. Pełnił wówczas służbę w II batalionie aeronautycznym w Jabłonnie.

Kpt. Zbigniew Burzyński, pilot balonowy (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W 1924 odbył staż w wojskowych zakładach balonowych w Chalais-Meudon we Francji, po czym, po powrocie, uruchomił pierwszy w Polsce warsztat produkujący powłoki balonowe w Centralnych Warsztatach Aeronautycznych w Legionowie. Pod jego kierownictwem zbudowano pierwszy polski balon na uwięzi i balon wolny. W Legionowie pracował na różnych stanowiskach do marca 1937, m.in. był pracownikiem biura konstrukcyjnego i dowódcą kompanii balonów obserwacyjnych w 2 batalionie balonowym. 5 marca 1934 awansował na stopień kapitana ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1934 i 21 lokatą w korpusie oficerów aeronautyki.

W latach 1937–1939 Burzyński ukończył kurs oficerów technicznych lotnictwa w Warszawie i zaprojektował prototyp polskiego balonu zaporowego. Mieszkaniec Legionowa w latach 1924 – 1939.

Kapitan Zbigniew Józef Burzyński był dwukrotnym zwycięzcą w Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar im. Gordona Bennetta. W 1933 roku wraz Franciszkiem Hynkiem przeleciał balonem SP-ADS „Kościuszko” (2200 m³) odległość 1361 km od miejsca startu w Chicago do Aulmes w Kanadzie, utrzymując się w powietrzu przez 39 godzin i 39 minut. Było to pierwsze zwycięstwo Polski w tych zawodach.

 
Zdjęcie po lewej: Balon SP-ADS „Kościuszko”, na którym Zbigniew Burzyński i Franciszek Hynek po starcie 2 września 1933 r. z Chicago zdobyli po raz pierwszy dla Polski Puchar Gordona Bennetta (fot. ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie). Zdjęcie po prawej: Piloci balonowi kapitan Zbigniew Burzyński (z prawej) i porucznik Władysław Wysocki przed lotem balomem "Polonia II" (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe).

W 1935 roku pilotując balon „Polonia II” wraz z Władysławem Wysockim, Burzyński odniósł drugie zwycięstwo, przelatując odległość 1650,47 km w czasie 57 godzin i 54 minuty i lądując w Tiszkino pod Stalingradem. Jednocześnie ustanowili oni rekordy świata odległości i długotrwałości lotu w swojej klasie.

W latach 30. XX w. prekursor i rekordzista lotów balonowych na wysokość. W 1936 r. ustanowił rekord wysokości 10 853 m na balonie „Warszawa II”, zatwierdzony przez FAI. Po II wojnie światowej czynnie uczestniczył w reaktywacji polskiego sportu balonowego.

Więcej o tej postaci można dowiedzieć się 22 września 2019 r. podczas prezentacji książki „Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902-1971)” autorstwa dr. Zygmunta Kozaka, dr. Zbigniewa Moszumańskiego i dr. hab. Jacka Szczepańskiego. Zapraszamy.

Źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie
comments powered by Disqus