II Świdnik Air Festiwal - bilety w sprzedaży od 8 maja

II Świdnik Air Festival, fot. MOK Świdnik

Tuż po pierwszej tegorocznej majówce wystartuje sprzedaż biletów na II Świdnik Air Festival. Wejściówki będzie można kupić stacjonarnie i przez Internet. Organizatorzy planują również w nadchodzącym tygodniu prezentację pełnego programu czerwcowych pokazów lotniczych.

Sprzedaż wejściówek ruszy w najbliższą środę, 8 maja.

– Podobnie jak w ubiegłym roku, bilety będzie można kupić przez Internet, poprzez strony Miejskiego Ośrodka Kultury, Świdnik Air Festival i serwisu biletyna.pl. Oczywiście będzie się w nie można również zaopatrzyć na miejscu, w kasie kina LOT (al. Lotników Polskich 24) – informuje Adam Żurek, dyrektor świdnickiego MOK.

Wejściówki będzie można też kupić podczas obu dni wydarzenia. W tym roku bilety normalne na jeden dzień będą kosztowały 20 zł. Za ulgowe zapłacimy 10 zł. Mogą z nich skorzystać uczniowie i studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz świdnickich kart „Rodzina 3+” i „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”.
- W tym roku z biletów ulgowych będą mogli korzystać również posiadacze ogólnopolskiej Karty dużej rodziny – dodaje dyrektor MOK.


Na pokazy wejdą bezpłatnie: dzieci do 7 roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Dotąd organizatorzy ujawnili kilka lotniczych gwiazd, które wystąpią podczas czerwcowych pokazów. Oczywiście lich lista będzie dużo dłuższa. Poznamy ją już w najbliższym tygodniu.

– Prezentację programu zaplanowaliśmy na dzień rozpoczęcia sprzedaży biletów, czyli równo na miesiąc przed otwarciem Świdnik Air Festival – dodaje Adam Żurek.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.


II Świdnik Air Festival odbędzie się 8 i 9 czerwca 2019 r. Miejscem wydarzenia będzie lotnisko cywilne, położone w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Organizatorami Świdnik Air Festival 2019 są Urząd Miasta w Świdniku, Miejski Ośrodek Kultury i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Pierwsza edycja zgromadziła około 50 tys. widzów, 20 zespołów akrobacyjnych i solistów. Podczas dwóch dni odbyło się około 600 minut pokazów akrobacji lotniczych. Świdnik Air Festival ma formę pikniku lotniczego. Oprócz pokazów, które będą główną częścią wydarzenia, odbędą się również wystawy statyczne statków powietrznych, wystawy pojazdów historycznych. Została także zaplanowana strefa zabaw dla dzieci i część gastronomiczna. Elementem wydarzenia będą koncerty gwiazd. W niedzielę na scenie ustawionej na terenie pokazów (strefa dla publiczności) wystąpią: Ania Dąbrowska, Organek i Enej.

Przy organizacji wydarzenia współpracują również: PZL-Świdnik, Port Lotniczy Lublin, Aeroklub Świdnicki, firma Navcom Systems.


Dotychczas ujawnione lotnicze gwiazdy II Świdnik Air Festival:

- Marek Choim - obecnie jest w kadrze narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced. Jego występy to wiązanki skomplikowanych i bardzo widowiskowych figur akrobacyjnych. Lata na Extrze 330SC. Jest to najbardziej znana marka wśród maszyn akrobacyjnych. Marek Choim wykonuje także ewolucje podczas lotów nocnych, krzesząc ze swej maszyny miliony iskier i budząc zachwyt wśród publiczności.

- Airborne Pyrotechnics, to grupa doświadczonych pilotów z Wielkiej Brytanii. Jej liderami są ojciec i syn: Tim i Tom Dews. Podczas pokazów w Świdniku zaprezentują się na dwóch motoszybowcach Grob G-109b, które można łatwo rozpoznać dzięki szerokiej rozpiętości skrzydeł. Sami projektują i wykonują prezentowane podczas pokazów rozwiązania pirotechniczne. Formacja sponsorowana jest przez Sydney Charles Insurance Services.

- Jacek Mainka z zespołem – w teamie słynnego lotnika znajdą się znakomici piloci rejsowi i instruktorzy: Ireneusz Puchała, Robert Pietracha i Krzysztof Łączkowski. Do Świdnika przylecą na trzech samolotach spod znaku Fundacji Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych.Podczas pokazów dynamicznych zaprezentują maszyny pochodzące z czasów II wojny światowej: samolot Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230 i DHC-1 Chipmunk.

- Łukasz Czepiela – najszybszy polski pilot, od kilku lat startujący w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Red Bull Air Race. Pod koniec 2018 roku zdobył w nich mistrzostwo świata w klasie Challenger. Na co dzień jest pilotem rejsowym linii WizzAir. Mana swoim koncie również występy w znakomitym zespole Honda Dream Team. Akrobacja samolotowa to jego pasja. „Zaraził się” nią jako 6 – latek, oglądając podniebne wyczyny świdniczanina Janusza Kasperka, czterokrotnego mistrza świata w tej dyscyplinie.

- Maria Muś - na co dzień lata na Bellu 427, jest członkinią Śmigłowcowej Kadry Narodowej, gdzie w załodze z Kubą Malcem lata na Robinsonie R44. Razem ze swoim lotniczym partnerem zapracowała na miano najlepszej polskiej załogi w Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata. W minionym roku, w Pucharze Świata, świętowała trzecie miejsce. W 2017 roku stała się właścicielką śmigłowca Bolkow BO105, maszyny umożliwiającej akrobacje w przestworzach. Co ciekawe, pilotów wykonujących akrobacje na śmigłowcach jest zaledwie pięciu na świecie. Maria Muś dąży do tego, żeby stać się szóstym.

Źródło: MOK Świdnik
comments powered by Disqus