Aircombat – symulacje walk powietrznych okresu I i II Wojny Światowej

modelarz.one.pl

Wśród osób zajmujących się modelarstwem, coraz większą popularność zyskuje konkurencja Aircombat. Jest to dosyć nowa, wyjątkowo widowiskowa dyscyplina w modelarstwie RC, której zawody polegają na symulowaniu walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej. Batalie są przeprowadzane przy jednoczesnym wykorzystaniu maksymalnie do siedmiu latających modeli myśliwców.

Zawody w których uczestniczą członkowie nieformalnej grupy ACES Polska (Air Combat Elementary Support), gromadzą nawet do 30 startujących. Imprezy nie mają określonego scenariusza, ale ich stałym elementem stało się rozegranie tzw. walki eskadr "Squad Battle". Każda bitwa podzielona jest na kilka faz, w których zazwyczaj odbywają się 3 rundy po 3 walki oraz runda finałowa. Określenie ilości starć w danej rundzie zależy od ilości uczestników. W jednej walce może wystąpić maksymalnie 7 zawodników WW2 (World War 2) oraz 6 zawodników WW1 (World War 1).

W przypadku walk modeli z II wojny światowej dopuszczone są makiety lub półmakiety (przynajmniej 50% odwzorowanie danego modelu), maszyn bojowych zbudowanych pomiędzy 1935 a 1945 rokiem (włącznie). Oryginał samolotu musiał mieć moc startową przynajmniej 500 KM. Konstrukcje odwzorowane są w skali 1:12, gdzie rozpiętość skrzydeł oraz długość kadłuba nie może odbiegać więcej niż +/- 5% od skali. Do walk WW1 dopuszczane są półmakiety (w podziałce 1:8) konstrukcji wyprodukowanych do 1918 r. Każdy model musi spełniać wymogi regulaminowe dla danej kategorii i posiadać dokumentację potwierdzającą jego autentyczność. Zawodnicy zgłaszają się na zawody nawet z 4 maszynami  (by w przypadku kolizji mieć możliwość wymiany na następną).

Każdy model ma przymocowaną specjalną taśmę o długości 12m (WW2) i 17m (WW1), która na końcowym odcinku 50 cm jest oznaczona czarnym flamastrem. Zawodnicy dla swojego bezpieczeństwa zakładają na głowę kaski ochronne i muszą posiadać własnego sędziego, aby ten skrupulatnie przyglądał się ich walkom i rejestrował m.in. czas lotu i ilość cięć taśmy przeciwnika. Czas trwania takiej batalii to dla WW2 7 minut, a dla WW1 7 min i dodatkowe 2 na wcześniejsze przygotowania.

Walka rozpoczyna się po sygnale nadanym przez sędziego głównego. Zawodnicy z okrzykiem bojowym podbiegają do swoich stanowisk, odpalają modele i wyrzucają je w powietrze. W czasie starcia liczy się precyzja, taktyka i szczęście. Samoloty walczą pojedynczo, a punkty nalicza się za czas lotu, ścięcie taśmy przeciwnika np. śmigłem, krawędzią natarcia czy statecznikiem, oraz ochronę własnej. Dosyć często zdarzają się kolizje, które zazwyczaj są przypadkowe. Modele rozwijają prędkości do  150 km/h.

Jedną z grup zajmujących się tego typu walkami jest „Eskadra Hunters”, którą tworzą modelarze należący do GML RC (Grupa Modelarzy Lotniczych RC) z Radomia. Zespół zawiązał się w ramach wcześniejszej współpracy modelarzy zajmujących się kategorią Radio Control – modelami zdalnie sterowanymi drogą radiową i bierze czynny udział w zawodach organizowanych przez polski oddział Air Combat Elementary Support (ACES). Grupa działa od 2005 roku i od początku była związana amatorsko z Aeroklubem Radomskim i jednostką wojskową stacjonującą na radomskim Sadkowie, gdzie udostępniano im pas startowy.

W momencie gdy wojsko przestało interesować się modelarstwem, Grupa przeniosła się na lotnisko w podradomskim Piastowie. W bieżącym roku kwestie finansowe uniemożliwiły dalszą współpracę z Aeroklubem Polskim, co w konsekwencji równoznaczne było z przymusem opuszczenia też i tego miejsca i wynajęcia pola niedaleko Jedlińska. Wcześniej, korzystając z dobrze utrzymanego aeroklubowego lotniska modelarskiego przez modelarzy, członkowie Eskadry zajmowali się amatorsko modelarską akrobacją samolotową F3A.

Grupa posiada własną stronę internetową www.modelarz.one.pl i stara się jednocześnie w każdy możliwy sposób propagować modelarstwo RC oraz Aircombat, tak aby przyciągnąć do niego jak największą rzeszę ludzi. Reklamuje ten sport jako specyficzny rodzaj relaksu i wypoczynku, połączony ze zdobywaniem szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności technicznych. Na stronie grupy, zawarte są relacje z zawodów różnych kategorii, opisy modeli i wprowadzenie do nauki pilotowania modeli sterowanych drogą radiową (dla początkujących dział Przedszkole RC).

Odwiedź strony modelarz.one.pl i www.aircombat.pl/ACES/

Źródło: modelarz.one.pl
comments powered by Disqus