Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ministerstwo obrony Słowacji o MiG-29: nadal prowadzimy negocjacje z sojusznikami i Ukrainą

Ministerstwo Obrony Słowacji oświadczyło w piątek, że nadal prowadzi intensywne negocjacje z sojusznikami i stroną ukraińską w sprawie dalszej formy pomocy wojskowej. Stanowisko przedstawiono w związku z czwartkową prośbą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie jej słowackich myśliwców MiG-29.

Rzeczniczka ministerstwa obrony Martina Kakaszczikova podkreśliła, że do najważniejszych potrzeb Ukrainy należą obecnie systemy lotnicze, systemy obrony powietrznej oraz ciężki sprzęt naziemny.

W czwartek w Brukseli prezydent Zełenski zwrócił się z oficjalną prośbą do premiera Słowacji Eduarda Hegera o przekazanie Ukrainie słowackich maszyn MIG-29. Heger zadeklarował, że jego kraj zrobi wszystko, aby je przekazać i zapewnił Zełenskiego, że rząd jest zainteresowany jak najszybszym zakończeniem rozmów na temat warunków przekazania samolotów.

„Pomaganie Ukrainie leży w interesie Słowacji i bezpieczeństwa w Europie. Przyjmujemy prośbę i będziemy nad nią pracować” – powiedział premier Słowacji.

Rząd Hegera podał się w grudniu 2022 r. do dymisji i ma rządzić do przyspieszonych wyborów parlamentarnych we wrześniu br. Ma ograniczone kompetencje i przy kluczowych decyzjach musi uzyskiwać akceptację prezydent Zuzany Czaputovej.

W sierpniu 2022 r. słowackie siły zbrojne zakończyły eksploatację posowieckich myśliwców. Z 12 posiadanych maszyn nie wszystkie nadawały się do służby i – jak informowały media – brakowało do nich wyszkolonych na tym typie myśliwców pilotów. Ochronę słowackiego nieba przejęły maszyny Polski i Czech. Pod koniec stycznia br. także Budapeszt zadeklarował udział w programie.

Po wycofaniu MiG-ów z uzbrojenia słowaccy politycy mówili, że są gotowi przekazać je Ukrainie, ale podkreślali, że w grę nie wchodzi darowizna.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony