Samolot z pomocą humanitarną trafił do Iraku

C-130 Hercules

Specjalny samolot transportowy należący do bazy lotniczej w Powidzu z 8 tonami polskiej pomocy humanitarnej wylądował 17 sierpnia w Irbilu na północy Iraku. Pomoc przeznaczona jest dla Irakijczyków - ofiar prześladowań religijnych i czystek etnicznych, którzy znaleźli schronienie na terenie irackiego Kurdystanu, w tym także chrześcijan i jezydów.

Pomoc została zorganizowana w odpowiedzi na dramatyczne apele adresowane do społeczności międzynarodowej m.in. przez Regionalny Rząd Kurdystanu oraz miejscowe władze kościelne.

Dostarczono m.in. żywność, namioty, koce, łóżka polowe, śpiwory oraz artykuły pierwszej pomocy, przekazane przez Caritas oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Transport został zorganizowany przy współudziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Akcją przekazywania pomocy organizacjom humanitarnym kieruje agencja konsularna RP w Irbilu.

Polskiej delegacji przewodniczył wysłannik MSZ, ambasador Stanisław Smoleń, który został przyjęty w Irbilu przez premiera irackiego Kurdystanu Nechirvana Barzaniego oraz wziął udział w konsultacjach politycznych z Falahem Mustafą, dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych w rządzie kurdyjskim (minister SZ).

Rozmowy dotyczyły m.in. aktualnej sytuacji-politycznej w Iraku w kontekście zmiany na stanowisku premiera, kwestii związanych z udziałem żołnierzy peszmerskich w walce z bojówkami „Państwa Islamskiego”, roli UE po decyzjach podjętych 16 sierpnia podczas Rady ds. Zagranicznych oraz perspektyw rozwoju stosunków dwustronnych. Gospodarze wyrazili wdzięczność za okazywane przez Polskę wsparcie i solidarność.

Komunikat MON i MSZ

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus