Polsko – kanadyjskie szkolenie

Polsko – kanadyjskie szkolenie

Kolejny raz kawalerzyści z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej mają możliwość wspólnych ćwiczeń z armią kanadyjską. Ponieważ, ćwiczenia odbywają się w strefie przygranicznej, w Bieszczadach, do szkolenia dołączyli również funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Scenariusz ćwiczenia 16 kwietnia zakładał, iż osoba postronna została zauważona podczas nielegalnego przekraczania granicy państwa. Z informacji wynika, że osoba ta jest uzbrojona i potencjalnie niebezpieczna oraz skrywa się w budynku. Kawalerzyści desantując się ze śmigłowca i lądując na spadochronach w wyznaczonym miejscu udali się w pobliże budynku.Żołnierze kanadyjscy desantowani ze śmigłowca Mi 17 z przyziemienia podeszli do budynku od przeciwnej strony. Natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej byli gotowi do wejścia od trzeciej strony obiektu. Po założeniu materiałów wybuchowych na drzwi, wszystkie trzy grupy weszły do budynku sprawdzając każde pomieszczenie, aż do pojmania zamierzonej osoby po czym nastąpiło wycofanie.Dzięki wspólnemu szkoleniu zwiększamy interoperacyjność jednostek, rozwijamy wymianę doświadczeń między szeregowymi, podoficerami i oficerami naszych państw, co znacznie zwiększa poziom wyszkolenia jednostek. W ramach współpracy doskonalimy umiejętności i wymieniamy doświadczenia m. in. w zakresie wykorzystania śmigłowców do podstawowych działań bojowych. Natomiast, współdziałanie wojska i polskiej Straży Granicznej ma skorelować nałożone na nich zadania ustawowe i wymienić doświadczenia między obu służbami.

Od początku kwietnia żołnierze z 25 batalionu dowodzenia biorą udział we wspólnym szkoleniu z komponentem kanadyjskim oraz z przedstawicielami Straży Granicznej i nadleśnictwa w Trzciańcu.

Więcej zdjęć na stronie: www.mon.gov.pl

Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Foto: Zespół Reporterski "Combat Camera" Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych st.chor.mar. Arkadiusz Dwulatek oraz st.chor.szt.Adam Roik

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus