Przejdź do treści
Źródło artykułu

„Akcja Serce” – podsumowanie 2017 roku

W 2017 roku Siły Zbrojne RP przeprowadziły w sumie 34 loty o statusie „Hospital” w ramach „Akcji Serce”. Łącznie wojskowi piloci spędzili w powietrzu 120 godzin.

Najczęściej w ramach "Akcji Serce"  wykorzystywane były statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.  Z 30 akcji,  25 przeprowadziła 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie, a 5 razy zadania realizowali żołnierze z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Od wielu lat w "Akcję Serce" zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W 2017 roku lotnicy z 43 Bazy 4 razy nieśli  pomoc w ramach Akcji Serce.

Rok 2017 dla lekarzy i lotników zaangażowanych w "Akcję Serce" był wyjątkowy w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to wojsko zabezpieczyło 11 transportów.

Pierwszy lot z sercem do przeszczepu  wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M Casa oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują piloci z balickiej jednostki. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej. Transport lotniczy narządów do przeszczepu jest obecnie wykonywany dla pięciu klinik.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony